Oświadczenie ministra spraw zagranicznych

0
389

Unia Europejska jest atakowana, ponieważ Rosja atakuje Estonię. Pomnik Brązowego Żołnierza i wandalizm w Tallinie były wewnętrznymi sprawami Estonii, ale skoordynowane działania Rosji przeciw Estonii są problemem całej Unii Europejskiej. A więc stosunki UE -Rosja bardzo się skomplikowały.

Ataki te są wirtualne, psychologiczne i rzeczywiste.

Przed zamieszkami, przedstawiciele ambasady rosyjskiej, spotkali się z głównymi organizatorami zamieszek w Tallinie i w innych estońskich miastach. Spotkania te, odbywały się w bardzo dziwnych miejscach, takich jak Talliński Ogród Botaniczny.

Zostało ustalone, że ataki cyber – terrorystyczne przeciwko stronom internetowym estońskich organów rządowych i biura prezydenta, wykonywane były z adresów IP konkretnych komputerów i przez konkretne osoby z rosyjskich organów rządowych łącznie z administracją prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Delegacja rosyjskiej Dumy Państwowej, która odwiedziła Estonię, dzięki mediacji prezydencji Unii Europejskiej, domaga się dymisji rządu i odmawia współpracy i nawiązania dialogu z władzami Estonii. Delegacja ograniczyła się do stawiania żądań i fałszywych zarzutów. Takie zachowanie jest ingerencją w wewnętrzne sprawy Estonii.

Młodzieżowa organizacja Nashi, otoczyła ambasadę estońską w Moskwie, która jest także siedzibą wszystkich jej pracowników. W rzeczywistości więc, wszyscy pracownicy stali się zakładnikami. Dziś, parlamentarzyści rosyjscy dali do zrozumienia, że gdyby strona rosyjska wyraziła taką wolę, specjalne oddziały policji mogłyby uwolnić ambasadę w trzy minuty – jednakże policjanci twierdzą, że ich rozkazy ograniczają się tylko do zapewnienia minimum bezpieczeństwa. Dzisiaj flaga estońska została zerwana z budynku ambasady. Wszystkie te działania są bezpośrednim naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej.

Bezpośrednie związki między wrogimi, młodzieżowymi organizacjami takimi jak Nashi czy też Molodaja Gvardija a Kremlem są powszechnie znane. Równie powszechnie wiadomy jest fakt, że każdy z oblegających ambasadę estońską dostaje od Kremla od 550 do 1000 rubli dziennie.
Rosyjskie media, których „niezależność” jest powszechnie znana na całym świecie, nie mówią o uczestnikach zamieszek na ulicach, lecz raczej „niewinnych: obywatelach pochodzenia rosyjskiego, którzy są „terroryzowani” przez policjantów. Podają one także wiadomości, że policja estońska zabija zatrzymanych i Estońskie Siły Obronne otrzymały rozkazy strzelania do Rosjan. Te wiadomości to rażące kłamstwa.

Zaręczam, że posiadamy wystarczającą ilość materiałów, aby potwierdzić nasze oskarżenia.

Wszystko to, jasno pokazuje, że przyszłość obywateli pochodzenia rosyjskiego, w Republice Estońskiej, jest używana jako pretekst retoryczny, aby usprawiedliwić „aktywne środki zaradcze”, a nasi rodacy, są wykorzystywani do osiągnięcia większych celów politycznych.

W czwartek zaproponuję rządowi Estonii, szereg środków zaradczych, z zapytaniem, którymi z nich w opinii Estonii, powinna się posłużyć Unia Europejska względem Rosji. Środki te, muszą tak wpłynąć na Rosję, aby zakończyła swoje ataki i ingerencje w wewnętrzne sprawy Estonii, jak również zmusić Rosję, aby wypełniła swoje obowiązki zgodnie z Konwencją Wiedeńską ds. Stosunków Dyplomatycznych. Środki te powinny wpłynąć na całość stosunków UE – Rosja.

Wierzymy, że koniecznym jest, aby Unia Europejska zareagowała z całą stanowczością na zachowanie Rosji. Wynikiem tego, może być zawieszenie lub odwołanie negocjacji pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Przełożenie szczytu Unia Europejska-Rosja również musi zostać poważnie rozważone.

Jeśli sytuacja ambasady estońskiej w Rosji nie ulegnie normalizacji do godziny dziewiątej jutro rano, Estonia wstrzyma wszystkie usługi konsularne, z wyjątkiem pomocy konsularnej dla obywateli Estonii, w swoim konsulacie w Moskwie. Usługi te będą ponownie dostępne z chwilą, gdy sytuacja wróci do normy. Będziemy również kontynuować monitorowanie bezpieczeństwa reszty naszych przedstawicielstw w Rosji.

 

Tłumaczenie: Szczepan Witaszek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj