Strona głównaPolitykaPodział administracyjny Estonii

Podział administracyjny Estonii

Estonia podzielona jest na regiony oraz gminy. Podział na regiony właściwie nie zmienił się od czasu odzyskania przez kraj niepodległości, natomiast podział na gminy przeszedł znaczne zmiany w ostatnich latach.

Estonia podzielona jest na 15 regionów (maakond). Każdy z regionów ma swój zarząd regionu (maavalitsus), na którego czele stoi starosta (maavanem). Starości są powoływani przez rząd centralny i reprezentują go na poziomie regionów.

Regiony: Harju, Hiiu, Ida-Viru, Järva, Jõgeva, Lääne, Lääne-Viru, Pärnu, Põlva, Rapla, Saare, Tartu, Valga, Viljandi, Võru.

Estonia podzielona jest również na gminy (vald), do których należą gminy miejskie (miasta, est. linn) i gminy wiejskie (vald). W 2017 roku zmieniła się liczba gmin w kraju – spadła z 213 do 79. Spośród gmin 15 to gminy miejskie a 64 wiejskie. Co ciekawe w regionie Hiiu jest tylko jedna gmina – Hiiumaa. Największą gmina jest Tallinn, a najmniejszą wyspa Ruhnu. Wybory samorządowe w Estonii odbywają się co 4 lata.

Portal Eesti.pl
Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular