Estonia świętuje stulecie niepodległości Polski

0
2447

Z okazji Święta Niepodległości, estoński premier Jüri Ratas wraz ze swoimi ministrami, odśpiewał przed Ambasadą RP w Tallinnie polski hymn. Politykom towarzyszyli członkowie Chóru Kancelarii Premiera.

Estońskich polityków powitali pracownicy ambasady polskiej w Estonii na czele z ambasadorem Grzegorzem Kozłowskim. W trakcie kameralnej uroczystości w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym premier Ratas otrzymał prezent z okazji 100-lecia niepodległości – portret marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ukłonem w stronę polskiego święta niepodległości było przystrojenie w polską flagę jeżdżących po Tallinnie autobusów i tramwajów. Wieczorem, na Placu Vabaduse (Plac Wolności) rozbłysła iluminacja świetlna w kolorach białym i czerwonym.

Tego samego dnia w Tartu odbędzie się w ramach festiwalu IDeeJazz koncert jazzowy Sławka Jaskułke z sextetem, którzy zagrają program „Komeda recomposed” prezentujący muzykę filmową Krzysztofa Komedy. Koncert jest równocześnie prezentem Polski dla Estonii na obchodzony 11 listopada Dzień Ojca. Władze miasta dodatkowo uczciły Narodowe Święto Niepodległości, wywieszając na Raekoja plats polską, biało-czerwoną flagę. Dodatkowo dzwony na wieży zegarowej ratusza o 9.00, 12.00, 15.00, 18.00 i 21.00 wybijają melodię poloneza a-moll Pożegnanie Ojczyzny M.K. Ogińskiego.

Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę będzie świętowane dalej w kolejnych dniach. Oficjalne obchody odbędą się 12 listopada w Narwie z udziałem prezydent Kersti Kaljulaid. W budynku Narva College o 19:00 odbędzie się koncert Sławek Jaskułke Sextet, po którym odbędzie się przyjęcie z udziałem przedstawicieli estońskich władz państwowych, władz lokalnych, korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli świata nauki i kultury. Zaprezentowana będzie jubileuszowa wystawa „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów” opracowana przez Estońskie Archiwum Państwowe.

W tych dniach odbywa się też w całym kraju szereg imprez towarzyszących, które łącznie z głównymi wydarzenia składają się na Polski Tydzień Niepodległości. W Haapsalu w Laanemaa Raamatukogu od 8 listopada do 8 grudnia prezentowana jest wystawa dokumentująca współpracę Läänemaa Kaitsellit z Ligą Obrony Kraju i Polskimi Drużynami Strzeleckimi oraz kolekcja portretów jednego z ojców niepodległości Polski, marszałka Józefa Piłsudskiego z teki malarskiej Augusta Pulsta.

W Bibliotece Miejskiej w Tartu 14 listopada odbędzie się wernisaż wystawy „100 lat literatury polskiej w tłumaczeniu i wydaniach estońskich”. Wiodącym wątkiem jest ekspozycja serii z dwudziestolecia międzywojennego „Poola Biblioteek” pod redakcją Bernharda Linde oraz dorobku Hendrik Lindepuu Kirjastus. Wydarzenie jest dedykowane także jubileuszowi 60-lecia wybitnego tłumacza literatury polskiej Hendrika Lindepuu.

W Pärnu obchody organizuje Muzeum Sztuki Współczesnej we współpracy z Urzędem Miasta, łącząc je z obchodami 100-lecia Republiki Łotewskiej. 15 listopada odbędzie się uroczystość otwarcia wystawy „Building with Light and Water”, prezentującej współczesną polską i łotewską architekturę. Wystawa będzie okazją do dyskusji w gronie architektów estońskich, polskich i łotewskich nad wizją architektury w XXI w. Organizowany jest też przegląd kina polskiego i łotewskiego.

Zdjęcia: Ewelina Szeratics. Na podstawie informacji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tallinnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj