Nowy album estońskiego pianisty Mihkela Polla i Estońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej

0
941

Nowy album Mihkela Polla nagrany z towarzyszeniem Estońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej (ERSO) pod batutą Mihhaila Gertsa zawiera jedną z najbardziej wymagających pozycji repertuaru fortepianowego, tj. III Koncert fortepianowy Siergieja Rachmaninowa, oraz Concertino skomponowane przez rodaka pianisty Eduarda Tubina. Na poprzednim albumie artysty znalazł się I Koncert fortepianowy Artura Lemby, również nagrany z towarzyszeniem ERSO, chociaż wtedy za pulpitem dyrygenckim stanął Neeme Järvi. To trzeci album Mihkela Polla wydany przez DUX Recording Producers.

Kristel Pappel pisze we wstępie omówienia: Pomimo tego, że pochodzący z Rosji Siergiej Rachmaninow (1873–1943) i Estończyk Eduard Tubin (1905–1982) należą do różnych pokoleń, ich indywidualne okoliczności życiowe są bardzo podobne. Obaj musieli uciekać z ojczyzny jako uchodźcy, odpowiednio, do Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Rachmaninowa zmusiła do tego kroku rewolucja październikowa 1917 roku, a Tubin uciekł z okupowanej przez Związek Radziecki Estonii w roku 1944. Do spotkania kompozytorów nigdy nie doszło, ale Tubin miał szczęście uczestniczyć w jednym z recitali Rachmaninowa w Wiedniu w 1938 roku, który wywarł wówczas duże wrażenie na młodym kompozytorze. Jego typowa estońska nieśmiałość uniemożliwiła mu jednak nawiązanie kontaktu ze sławnym Rachmaninowem. Muzyka tych kompozytorów wykazuje znaczące różnice, jednak w głębi duszy obaj są dramaturgami symfonicznymi.

Nowa płyta Mihkela Polla stanowi kolejny krok w jego spójnej dyskografii, z pomocą której pianista prezentuje utwory kompozytorów estońskich różnych pokoleń (Helena Tulve, Erkki-Sven Tüür, Tõnu Kõrvits), zestawiając je z utworami światowej sławy kompozytorów (m.in. Maurice Ravel, George Enescu czy Béla Bartók). Jego drugi solowy album, zawierający utwory Enescu, Bartóka, Tüüra i Kõrvitsa, otrzymał nagrodę „Best Estonian Classical Album 2016”.

Mihkel Poll był rezydentem Estońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, z którą odbył kilka tras koncertowych i dokonał licznych nagrań pod batutą Neeme Järviego. Występował w najważniejszych salach koncertowych, w tym w Wigmore Hall i Barbican Hall w Londynie, Wielkiej Sali Filharmonii Petersburskiej, Narodowej Sali Koncertowej im. Béli Bartóka w Budapeszcie i Operze Narodowej w Warszawie; pianista koncertuje zarówno jako solista, jak i z towarzyszeniem orkiestry, np. City Birmingham Symphony Orchestra, Łotewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna czy Nordycka Orkiestra Symfoniczna. W 2019 roku Mihkel Poll zadebiutował z orkiestrą w Grande Salle Pierre Boulez w Filharmonii Paryskiej.

Premiera albumu: 5 lutego 2021 r.

Więcej informacji i zamówienia: www.dux.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj