Kärdla

Jest najważniejszą miejscowością na wyspie Hiiumaa i zarazem stolicą okręgu hiumskiego (Hiuu maakond). Liczba mieszkańców wynosi 4 200, lecz podwaja się w trakcie sezonu wypoczynkowego. Przez miasto przepływa rzeka Nuutra.

Historia

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1564 roku, Kärdla wzmiankowana jest jako osada rybacka zamieszkała przez Szwedów. W latach 30. XIX wieku powstały tu zakłady włókiennicze, co spowodowało pewne ożywienie gospodarcze. Wkrótce wybudowano osiedle i szkółkę dla robotników, otworzono nowy port handlowy (1849 rok), postawiono kamienny kościół (1863 rok). Przełom stuleci przynosi odkrycie Kardli jako miejscowości wypoczynkowej. W I połowie XX wieku miasteczko było chętnie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów, a dwa razy na światowych wystawach w Paryżu (1900 rok) i belgijskim Liege (1905 rok) uznane za jedno z ciekawszych letnich kurortów Europy. Od 1938 rok Kärdla posiada prawa miejskie. We wczesnym okresie radzieckim deportowano stąd w głąb Rosji wielu jej mieszkańców.

Zabytki

Kamienny kościół z 1863 roku, port handlowy z 1849 roku, zakłady włókiennicze z lat 30. XIX wieku, domki robotnicze z XIX wieku.

Atrakcje turystyczne

Dzisiejsza Kärdla to miasto zieleni i świeżego powietrza. Nie dziwi zatem, że w pełni sezonu do 4200 stałych mieszkańców dołącza drugie tyle turystów. Przez całe miasteczko przepływa niewielka rzeka Nuutra i właśnie w tym miejscu uchodzi do Bałtyku – bardzo przyjemnie spaceruje się cienistymi alejkami jej nabrzeża. Na placu Vabriku można oglądać dobrze zachowane domki robotnicze. W sezonie bez wątpienia najpopularniejszym miejscem jest plaża i kąpielisko. Wieczorem można poszaleć w portowym jachtklubie, a w dzień wypożyczyć łódź i wybrać się na przejażdżkę. Do Kardli kursuje kilka autobusów z Haapsalu: poza tym miasteczko ma bezpośrednie połączenia prawie ze wszystkimi miejscowościami na wyspie. W sezonie na tutejszym lotnisku lądują samoloty z Tallina. Noclegi na całej wyspie, w hotelach i pensjonatach, pokojach gościnnych B&B, na kwaterach agroturystycznych organizuje sprawnie działający przy Hiiu 1 punkt informacji turystycznej (tel. 33033; latem poniedziałek-piątek 9.00-18.00, niedziela 9.00-14.00). Tu też można uzyskać wszelkie dane na temat bezpłatnych pól biwakowych. Kilkanaście kilometrów na południe, w Kassari, na przybrzeżnej wysepce o tej samej nazwie, zlokalizowany jest kemping Vetsi Tall (tel. 92219). Turystom oferuje się drewniane domki w kształcie beczki, które stoją w owocowym sadzie. Możliwość rozstawienia namiotu. W starych zabudowaniach gospodarskich mieści się stylowa knajpka z regionalnymi daniami i niemieckim piwem; możliwość wykupienia całodobowego wyżywienia.

Poprzedni artykułOdrębność za wszelką cenę
Następny artykułKuressaare
Portal Eesti.pl
Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular