Home / Podróże / Miasta / Viljandi

Viljandi

Do 1917 roku Fellin. Miasto położone jest na południu kraju, nad jeziorem Viljandi, na wzniesieniach Sakala. Liczy 20 756 mieszkańców (według spisu z 2000 roku; 6 pod względem ilości mieszkańców w Estonii). Ośrodek handlowo-usługowy regionu rolniczego. Viljandi zajmuję 14,6 km2. Miasto jest stolicą regionu Viljandimaa. Rozwinął się w nim przemysł spożywczy, odzieżowy, maszynowy. Jest tu kombinat drzewny i fabryka zapałek. Odległość z Viljandi do Tallina wynosi 161 km, do Tartu 81 km, a do Pärnu 97 km.

Historia

Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1211 roku, było miastem hanzeatyckim.

Zabytki

Ruiny zamku z końca XIII wieku (wzniesionego na miejscu twierdzy Zakonu Kawalerów Mieczowych), zniszczonego XVII-XVIII wieku. Klasycystyczne domy.

Atrakcje turystyczne

Miasto znane jest z piękna natury otaczającej miasto oraz z bogatego życia kulturalnego. Atrakcją jest jezioro Viljandi, nad którym leży miasto.

About Portal Eesti.pl

Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.