Strona głównaPodróżeTOP10 estońskich atrakcji

TOP10 estońskich atrakcji

W Estonii odnajdziemy oczywiście nie dziesięć, a dziesiątki i setki wspaniałych atrakcji turystycznych. Warto jednak w kilku słowach wspomnieć o tych najjaśniej błyszczących, ale też najpopularniejszych wśród turystów.

1. Tallinn

Stolica Estonii przyciąga turystów przede wszystkim piękną, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, starówką. Wzdłuż plątaniny ulic stoją kamienice, które pamiętają jeszcze czasy średniowieczne, kiedy miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej i było ważnym ośrodkiem handlowym.

Przeczytaj także:  Tallinn - duńskie miasto w Estonii

Tallińskie Stare Miasto dzieli się na dwie części – Górne i Dolne Miasto. Toompea, inaczej Górne Miasto, usytuowane jest na legendarnym wzgórzu. Było niegdyś siedzibą najmożniejszych zamieszkujących i rządzących tymi ziemiami. Dziś urzeka przede wszystkim zamkiem i pałacem, soborem Aleksandra Newskiego oraz wspaniałymi widokami na dolną część miasta.

Dolne Miasto było zamieszkiwane przez kupców. Chyba najbardziej znanymi obiektami są tutaj gotycki ratusz, znajdujący się niedaleko kościół św. Ducha, baszta Gruba Małgośka i najwyższy budynek w średniowieczu – kościół św. Olafa.

Poza starówką swoim pięknem wabi Kadriorg – zespół pałacowo-parkowy, który powstawał pod czujnym okiem cara Piotra Wielkiego. Niedaleko stąd znajduje się piaszczysta plaża na Piricie. Wzdłuż wybrzeża porozrzucane są postsowieckie obiekty – dawna sala koncertowa, pomnik ku czci żołnierzy sowieckich, port jachtowy.

2. Tartu

Tartu jest drugim największym miastem kraju. Miejscowość nazywana jest sercem Estonii. Dlaczego? To tu rodziła się estońska tożsamość, niedaleko stąd wyświęcona została flaga, z tym miejscem związani byli najważniejsi działacze okresu estońskiego przebudzenia narodowego.

Współcześnie Tartu znane jest z jednego z najstarszych uniwersytetów północy. Miasto tętni studenckim życiem. Żacy stanowią czwartą część ogólnej liczby mieszkańców, co łatwo zauważyć spacerując między zabytkowymi murami tartuskich kamienic.

Życie miasta skupia się wokół rynku. Przy nim usytuowany jest Ratusz, przed którym stoi fontanna-pomnik całujących się studentów. Jest to ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Za Ratuszem znajduje się Park Pirogova, w którym można legalnie spożywać słabsze alkohole.

Poza centrum warto wybrać się na spacer po drewnianych dzielnicach miasta – Suupilinn, Karlova, czy ta położona wzdłuż ulicy Kastani.

3. Lahemaa

Lahemaa to piękny park narodowy położony na północy Estonii. Ciekawostką jest, że nawet sowieci docenili walory tego miejsca i otworzyli tutaj pierwszy park narodowy kraju (w 1973 roku). To co tu najcenniejsze to bagna, wspaniałe zatoki z dawnymi rybackimi wsiami i poniemieckie dwory.

Przeczytaj także:  Stan i ochrona przyrody Estonii

Bagna urozmaicone są niewielkimi jeziorkami, w których przegląda się niebo, a przy ścieżkach ustawiono także wieże obserwacyjne. Nad morzem leżą m.in. wsie Altja, Käsmu i Võsu. Niegdyś były znane z rybołówstwa, dziś są przede wszystkim ośrodkami wypoczynkowymi. Spośród niemieckich dworków nie można ominąć tych w Palmse oraz Sagadi. W pierwszym z nich znajduje się m.in. muzeum regionalne.

4. Pärnu

Wielu naszych rodaków mówi o tej miejscowości „Estoński Sopot“. Skojarzenie jest jak najbardziej trafne – sami Estończycy nazywają miasto „letnią stolicą“ kraju.

Pärnu znane jest przede wszystkim z długiej, piaszczystej plaży i ciepłej wody opływającej wybrzeże w tym miejscu. W mieście zachwyca również niewielka, aczkolwiek bardzo malownicza starówka oraz dzielnica willowa z licznymi perłami architektonicznymi.

5. Saaremaa

To największa spośród 1,5 tys. estońskich wysp. Jej symbolem jest wiatrak. Saaremaa była niegdyś gęsto nimi zastawiona, dziś możemy podziwiać je na przykład w Angla.

Stolicą wyspy jest Kuressaare ze świetnie zachowanym zamkiem biskupim. Do zamku prowadzi długa ulica Zamkowa wzdłuż której stoją obiekty pamiętające niekiedy XV w.

Co ciekawe Estonia jest krajem o najwyższej liczbie uderzeń meteorytów na jednostkę powierzchni, a właśnie na Saaremie można odnaleźć najwięcej spośród kraterów. Największym jest Kaali, który ma około 100 metrów średnicy.

6. Viljandi

Ile pozytywnej energii można zgromadzić w 17-tysięcznym miasteczku? Dużo, bardzo dużo! Takim niepozornym miejscem na mapie Estonii jest Viljandi. Jedno z najstarszych miast w kraju jest obecnie kojarzone przede wszystkim z letnim festiwalem folkowym. W czasie weekendu miasto śpiewa i tańczy w rytm muzyki ludowej.

Co poza muzyką? Viljandi położone jest na zboczu opadającym wprost do jeziora. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny zamku, z którego rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

7. Soomaa

Estonia to kraj mały, ale można tu odnaleźć wiele skarbów. Jednym z nich jest Park Narodowy Soomaa. Park znany jest z pięknych, rozległych bagien oraz… występowania pięciu pór roku. Wiosną, kiedy topnieją śniegi, poziom wody podnosi się na tyle, że spora część tego terytorium jest zalewana. Stan taki utrzymywać się może nawet przez kilka tygodni.

8. Hiiumaa

Wyspa Hiiumaa w 90% pokryta jest lasem. W miejscach, gdzie drzewa ustępują miejsca człowiekowi, warto odwiedzić kilka obiektów.

Najbardziej rozpoznawalna na wyspie jest prawdopodobnie latarnia w Kõpu. Latarnia wskazuję drogę żeglarzom już od wieków. Obiekt swoim kształtem przypomina nieco kobietę z szeroką, białą suknią i z czerwonym nakryciem głowy. Miejsce, w którym stoi jest najwyżej położone na całej wyspie.

9. Haapsalu

Miasteczko położone nad Bałtykiem było niegdyś ulubionym ośrodkiem wypoczynkowym carskich rodzin. W centrum nadal stoi dom, w którym miał zatrzymać się Piotr Wielki. Nawet Piotr Czajkowski dedykował jeden ze swoich utworów miastu.

Haapsalu znane jest przede wszystkim z ciepłych wód opływających niewielką plażę Paralepa. W centrum znajdują się ruiny zamku, które nadal nawiedza legendarna Biała Dama.

10. Võru i Suur Munamägi

Choć Estonia nie ma gór, sporty zimowe biją tu rekordy popularności. Drugim po Otepää ośrodkiem narciarskim w kraju jest Wyżyna Haanja. Znajduje się tutaj również najwyższe wzniesienie kraju i wszystkich trzech republik nadbałtyckich – Suur Munamägi o wysokości bezwzględnej 318 metrów.

Największym ośrodkiem miejskim regionu jest małe Võru. Najważniejsze zabytki miasta położone są wokół rynku-parku – są to cerkiew św. Katarzyny oraz kościół św. Katarzyny. Wokół centrum rozrzucone są drewniane omy. Võru położone jest nad malowniczym jeziorem Tamula.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Kazimierz Popławski
Kazimierz Popławskihttps://www.eesti.pl
Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular