Strona głównaPodróżeTartu - miasto dla świata

Tartu – miasto dla świata

Tartu, które liczy 101 246 mieszkańców (dane uzyskane w przeprowadzonym w 2000 r. Powszechnym Spisie Ludności), żyjących na obszarze 38,8 km kw., to drugie pod względem wielkości miasto w Estonii. Leżąc 185 km na południe od Tallina stanowi także centrum południowej Estonii. W granicach miasta, na odcinku 10 km przepływa rzeka Ema, łącząca dwa największe jeziora w kraju, dodając mu kolorytu. Pierwsze pisemne wzmianki na temat Tartu pochodzą z 1030 r.

Kiedy król Szwecji Gustaw II Adolf podpisał w 1632 r. dokument, powołujący do życia Akademię Gustaviana (Uniwersytet w Tartu), Tartu było znane już od sześciu wieków. Korzystne, łatwe do obrony i piękne usytuowanie miasta nie mogło pozostać niezauważone przez tubylców, żyjących na obu brzegach rzeki Emy. Zarówno przed, jak i po założeniu Uniwersytetu w Tartu, miasto odgrywało bardzo istotną rolę w handlu, nauce i kulturze.

Zdaniem szefa działu PR we władzach miasta, Indreka Mustimetsa słyszymy o wielu miastach roszczących sobie prawo do nazywania ich najlepszymi miastami na świecie. „Zamiast tego Tartu chce być najlepszym miastem dla świata, wypełniając swoje zobowiązania, zarówno historyczne jak i te, które dyktuje współczesność. Nigdy nie sprawdziliśmy, jak dobrze jesteśmy znani w Europie i na świecie. Jednak myśląc o tych, którzy w przeciągu wieków odnaleźli w Tartu siebie sądzę, że możemy być dumni.”

Każda epoka pozostawia swój ślad

„Każda epoka odbiła na Tartu swój ślad. Możemy więc wspomnieć o zajęciu miasta, powtarzających się wielkich pożarach, chorobach czy nienasyconych agresorach. Możemy również mówić o olbrzymim lotnisku wojskowym, które Tartu odziedziczyło po czasach radzieckich, a w którego bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się jedno z najciekawszych muzeów na świecie – Estońskie Muzeum Narodowe. Międzynarodowy konkurs architektoniczny wygrała praca „Memory Field” (Pole Pamięci), pełna symbolicznych przesłań – Tartu stanowi bogate źródło estońskiego folku i kultury. Chociaż, będąc przez pół wieku pod sowiecką kontrolą, było miastem trudnodostępnym, nie zatraciło pozytywnego nastawienia oraz swojej duchowość, ani na chwilę „, mówi Mustimets. „Skoro jeden z klejnotów architektonicznych zbudowano na zamkniętym na stałe dawnym lotnisku wojskowym, lotnisko cywilne symbolicznie przedłużono. Dzięki niemu Tartu ma połączenie z resztą świata. Mimo tego, że jest stolicą południowej Estonii, przez długi czas Tartu nie miało kontaktu z resztą świata. Mieszkańcy mogą teraz mówić również o postępach, jeśli chodzi o budowę dróg między Tallinem a Tartu, Tartu a Rygą. Estoński rząd ma w planach także wprowadzenie linii Tallinn-Tartu-Valga-Ryga-Warszawa, tzw. Kolei Bałtyckiej (Rail Baltica).”

Barwne i międzynarodowe

Tartu jest niezaprzeczalnie miastem międzynarodowym – studiuje tu blisko 1000 studentów zagranicznych, ucząc się w różnych instytucjach edukacyjnych. Naukowcy odbywają studia doktoranckie, a starsi wykładowcy z różnych uczelni, współpracują ze sobą. Wiele firm zatrudnia innowatorów z całego świata, korzystając z ich wiedzy. Scena baletu Vanemuine kształci tancerzy z 15 różnych krajów. Przez cały rok to urzekające miasto jest dobrze znane artystom, muzykom, pisarzom i ludziom teatru, nie wspominając o turystach, dla których Tartu jest integralną częścią wizyty w Estonii.

Indrek Mustimets uważa, że są tysiące powodów i ludzi, którzy mogliby wyjaśnić, dlaczego Tartu jest dokładnie takim miastem, a nie nudnym i bezbarwnym. „Miasto dobrych myśli, oto hasło w Tartu. Kojarzy się to ze wszystkim, co pozytywne i wartościowe. Mówiąc o Tartu, kolebce etnicznego przebudzenia Estonii, możemy być dumni z tego, że kamień węgielny naszego „ducha” położono właśnie tutaj. W tym mieście znajduje się Muzeum Literatury Estońskiej, Muzeum Narodowe Estonii, Uniwersytet w Tartu, Estoński Uniwersytet Przyrodniczy, pierwszy profesjonalny teatr estoński, z operą i baletem. Tartu jest także kolebką festiwali piosenki oraz krajowych mediów. Ta różnorodność i koloryt stanowią istotny impuls dla całej kultury Estonii, jej mentalności oraz siły patriotyzmu”.

Tartu = Uniwersytet w Tartu

„Sercem Tartu jest Uniwersytet. Prawdopodobnie na całym świecie nie ma rodziny o estońskich korzeniach, która w pewien sposób nie byłaby związana z tą uczelnią. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości, uniwersytet był krok po kroku odrestaurowywany. Rozwijał się każdy z jego legendarnych wydziałów, dodatkowo powstały nowe ośrodki naukowe. Instytucje edukacyjno – badawcze zaopatrzono w nowoczesną technologię. Wszystko to stwarza możliwości. Sto lat temu na tutejszym uniwersytecie pracował laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, Wilhelm Oswald. Wszyscy mamy nadzieję, że pewnego dnia inny tutejszy uczony zdobędzie nagrodę Nobla. Na Uniwersytecie pracuje wielu światowej sławy naukowców, zapewnia Mustimets.

„Będąc wiodącym uniwersytetem w Estonii, konkuruje z europejskimi i światowymi instytutami raz centrami badawczymi, musząc utrzymywać renomą osiągniętą na przestrzeni wieków. Najistotniejsze obszary badawcze Uniwersytetu w Tartu, to biologia molekularna i komórkowa, inżynieria genetyczna, immunologia, farmakologia, chemia, biochemia, medycyna laserowa, inżynieria materiałowa, spektroskopia laserowa, technologia ochrony środowiska, lingwistyka komputerowa, psychologia i semiotyka”. Ta lista jest znacznie dłuższa”.

„Tartu jest znanym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym, a osiągnięcia jego naukowców wzbudzają zainteresowanie na całym świecie. Niektóre projekty biotechnologiczne stwarzają obietnicę przełomu. Na przykład, tutejsi naukowcy dotarli do ostatniego etapu rozwoju szczepionki przeciwko HIV. Siedzibę w Tartu ma największe przedsiębiorstwo biotechnologiczne Estonii, o nazwie Asper Biotech. Tutaj powstały również detektory analizy genów, które działają we francuskich centrach, skupiających się na badaniach nad rakiem (Cancer Research Centre), są wykorzystywane w analizach genetycznych firmy w Korei Południowej oraz na Uniwersytecie Columbia w USA. To tylko niektóre przykłady wielkiego potencjału uczelni niewielkiego kraju, jakim jest Estonia, dodaje Mustimets.

„Oczywiście, potencjał naukowców z Tartu wykorzystują także firmy krajowe. Największy producent produktów mlecznych w Estonii, Tere, ma wyjątkową linię produktów, zawierających bakterie kwasu mlekowego ME-3, odkryte przez mikrobiologów z miejscowego Universytetu. Współpracowała z nimi. Jogurt i twaróg bogate w te bakterie są bardzo popularne wśród Estończyków,” mówi Mustimets.

„Estoński Projekt Poznania Genomu (The Estonian Genome Projekt) narodził się w Tartu około 10 lat temu. Celem Projektu jest uzyskać – do końca 2010 r. – dane o genach 100.000 Estończyków. Zgromadzenie danych genetycznych przyda się w diagnozowaniu chorób, bardziej skuteczne leczenia i sposobów określenia ryzyka zachorowania na raka w przyszłości.”

„Możemy z dumą określać Szpital Universytecki w Tartu okrętem estońskich nauk medycznych. Jest to niedawno otwarty, doskonale wyposażony nowy budynek na terenie kampusu medycznego Maarjamõisa.”

Sprzyjające warunki dla rozwoju biznesu i środowiska naturalnego

„W gospodarce drugiego co do wielkości miasta w Estonii obserwuje się szybki rozwój sektora informacji i telekomunikacji”, mówi Mustimets. „W Tartu działa około 125 firm IT, których szacowany całkowity obrót roczny przekracza 75 mln EUR. Dają zatrudnieni około 1200 pracownikom.”

„Korzystne warunki dla prowadzenia działalności i kilka struktur wsparcia pomagają przedsiębiorstwom nabierać kształtu i rozwijać się. Obejmują one Park Naukowy w Tartu (Tartu Science Park), Grupę Doradztwa Biznesowego w Tartu (Business Advisory Services Tartu), Park Biotechnologiczny w Tartu (Tartu Biotechnology Park), jak również niedawno utworzone Centrum Przemysłu Kreatywnego (Centrum Creative Industries). Organizacje wspierające rozwój przedsiębiorstw udzielają pomocy i porad – dotyczy to firm mających siedzibę oraz przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających działalność – oferując im szereg usług „, mówi Mustimets.

„Tartu to fascynujące miasto, w którym nowoczesna infrastruktura i przemysłowa harmonia splatają się z charakterystyką środowiska naturalnego. Na przykład, osoba korzystająca z Internetu w kafejce w centrum miasta (centrum miasta Tartu jest niemal w całości pokryte bezpłatnym dostępem do sieci Wi-Fi) może udać się do Toome Hill, gdzie rosną sędziwe drzewa, pokonując tę drogę w ciągu kilku minut pieszo czy też wybrać się na spacer po promenadzie nad brzegiem rzeki. W odległości dwudziestominutowego spaceru od centrum miasta rozciągają się największe łąki Estonii. Ich bogata flora i różnorodność ptaków należą do listy obszarów Natura 2000.”

„Zarówno deweloperzy, jak i projektanci muszą brać pod uwagę wyjątkowy charakter naturalnego środowiska. Planowanie urbanistyczne doprowadziło do powstania unikalnego zbioru pomysłów zabudowy na terenie Estonii – proponowane osiedle mieszkaniowe obejmie wyspy roślinne, ujmując te będące pod ochroną.”, dodaje Mustimets.

„Jeśli miasto ma tak wiele zalet, dobrych ludzi, idei, chwałę i historię, to to miasto jest najlepszym miastem dla świata i Tartu chętnie się będzie dzieliło tym tytułem ze wszystkimi. Zapraszamy!”

 

Źródło: Pierwotnie opublikowane w Business Estonia magazine.

Poprzedni artykułSłowo tygodnia: linn
Następny artykułRusyfikacja Estonii w XIX wieku
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular