Home / Aktualności / Spotkanie z okazji Dnia Języka Estońskiego

Spotkanie z okazji Dnia Języka Estońskiego

14 marca to w Estonii Dzień Języka Estońskiego. Z tej okazji, nieco wcześniej, bo już 10 marca 2009, odbyło się w Ambasadzie Republiki Estońskiej spotkanie. W programie znalazły się m.in. prezentacje Anny Grzeszak `Mis on eesti keeles kõige raskem?` oraz Zuzanny Marii Kurlikowskiej `Priit Pärn`.

Anne-Ly Ader i Priit Masing z Ambasady Estonii przedstawili zarys kontaktów estońsko-polskich oraz zaprezentowali zaproszonym studentom Uniwersytetu Warszawskiego możliwości rozwijania dalszej kariery naukowej w Estonii. Wydaje się to tym atrakcyjniejsze, iż jak wspomniała obecna także lektor języka estońskiego Leila Kubinyi, część z jej podopiecznych przejawia niezwykły talent w nauce tego języka. Radosław Surowiec zachęcał studentów do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia ProEstonia, a także do aktywności w poznawaniu kultury estońskiej. Spotkanie zwieńczył poczęstunek oraz pokaz najnowszego filmu Priita Pärna `Życie bez Gabrielli Ferri`.

About Radosław Surowiec

Radosław Surowiec
Założyciel i wiceprezes Stowarzyszenia ProEstonia, absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Podyplomowych Studiów Zarządzania dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1998-2000 prowadził badania terenowe w Setumaa, w Estonii, których podsumowaniem była praca „Ślady obrzędowości przedchrześcijańskiej w wierzeniach Setu, mieszkańców południowo-wschodniej Estonii” opublikowana w wydawnictwie „Chata estońska. Setu etnokonfesyjna grupa pogranicza”. W latach 2001-2003 prowadził badania w Kurlandii, na Łotwie, w rezultacie czego powstała praca magisterska p.t. „Kultura Liwów i próby jej ocalenia”. Autor wystawy zdjęć p.t.: „Kihnu Saar, czyli rzecz o niezwykłej wyspie” prezentowanej m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie oraz zdjęć cyklu „Staroobrzędowcy nad Pejpusem”. Organizator cyklicznych przeglądów animacji estońskiej oraz szeregu imprez promujących kulturę Estonii. Odznaczony przez prezydenta Estonii Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej.