Spotkanie z okazji Dnia Języka Estońskiego

0
618

14 marca to w Estonii Dzień Języka Estońskiego. Z tej okazji, nieco wcześniej, bo już 10 marca 2009, odbyło się w Ambasadzie Republiki Estońskiej spotkanie. W programie znalazły się m.in. prezentacje Anny Grzeszak `Mis on eesti keeles kõige raskem?` oraz Zuzanny Marii Kurlikowskiej `Priit Pärn`.

Anne-Ly Ader i Priit Masing z Ambasady Estonii przedstawili zarys kontaktów estońsko-polskich oraz zaprezentowali zaproszonym studentom Uniwersytetu Warszawskiego możliwości rozwijania dalszej kariery naukowej w Estonii. Wydaje się to tym atrakcyjniejsze, iż jak wspomniała obecna także lektor języka estońskiego Leila Kubinyi, część z jej podopiecznych przejawia niezwykły talent w nauce tego języka. Radosław Surowiec zachęcał studentów do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia ProEstonia, a także do aktywności w poznawaniu kultury estońskiej. Spotkanie zwieńczył poczęstunek oraz pokaz najnowszego filmu Priita Pärna `Życie bez Gabrielli Ferri`.

Poprzedni artykuł„Klasa” Ilmara Raaga od dziś na DVD
Następny artykułEstonia w Grzebienisku
Radosław Surowiec
Założyciel i wiceprezes Stowarzyszenia ProEstonia, absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Podyplomowych Studiów Zarządzania dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1998-2000 prowadził badania terenowe w Setumaa, w Estonii, których podsumowaniem była praca „Ślady obrzędowości przedchrześcijańskiej w wierzeniach Setu, mieszkańców południowo-wschodniej Estonii” opublikowana w wydawnictwie „Chata estońska. Setu etnokonfesyjna grupa pogranicza”. W latach 2001-2003 prowadził badania w Kurlandii, na Łotwie, w rezultacie czego powstała praca magisterska p.t. „Kultura Liwów i próby jej ocalenia”. Autor wystawy zdjęć p.t.: „Kihnu Saar, czyli rzecz o niezwykłej wyspie” prezentowanej m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie oraz zdjęć cyklu „Staroobrzędowcy nad Pejpusem”. Organizator cyklicznych przeglądów animacji estońskiej oraz szeregu imprez promujących kulturę Estonii. Odznaczony przez prezydenta Estonii Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj