Estonia w Grzebienisku

0
392

24 lutego przypada Święto Niepodległości w Estonii – to dzień, w którym świętują odzyskanie własnego, suwerennego państwa. Rok 2008 i 2009 to daty szczególne w historii współczesnej tego europejskiego państwa. Przed rokiem świętowano 90 rocznicę odzyskania niepodległości, w tym wydarzeniem nadzwyczajnym jest Festiwal Pieśni.

W jaki jednak sposób te wydarzenia łączą się z Wielkopolską? Przed rokiem, w Gimnazjum w Grzebienisku zorganizowano, w ramach współpracy ze szkołą w Illuce, pierwszy Dzień Estoński. Była to część rozpoczętego projektu „Okno na Świat”.

Kolejnymi krokami były wizyty delegacji zaprzyjaźnionych szkół i Gmin: Dusznik i Illuki. Warto przypomnieć, że ukoronowaniem ubiegłego roku było podpisanie międzynarodowej umowy o partnerstwie i współpracy.

Jednym z ważniejszych punktów dokumentu było organizowanie narodowych dni danego kraju: w Polsce miał to być Dzień Estoński, w Estonii – Dzień Polski.

Tak więc także w tym roku w Gimnazjum im.Lecha Krzyżaniaka uczniowie i nauczyciele zorganizowali zajęcia mające na celu przybliżenie kultury i historii Eesti. Tematem przewodnim był „Spacer po Tallinie” – przygotowano potrawy charakterystyczne dla tego miasta, prezentacje obrazujące piękno „Perły Bałtyku”. Dużo emocji wzbudziło także wykonanie ludowej pieśni estońskiej oraz konkurs wiedzy o stolicy.

Wszystko to obserwował zaproszony gość, przedstawiciel gminy Illuka – pan Aimar Laulik, który wygłosił prelekcję w języku estońskim, dotyczącą związków Polski z jego ojczyzną.

Spotkanie w szkole nie było jednak jedynym punktem wizyty. Jako przedstawiciel władz gminy odwiedził Duszniki, gdzie wziął udział w posiedzeniu Rady oraz zwiedził Muzeum Regionalne. Następnego dnia, 25 lutego, odwiedził szamotulskie Muzeum Górków.

Ważnym elementem wizyty było niewątpliwie spotkanie z Konsulem Honorowym Republiki Estonii – panem M. Iwaszkiewiczem. To kolejne spotkanie, które pokazało jak silny oba kraje współpracują nad budowaniem „mostów”: panowie rozmawiali o wpływie sytuacji gospodarczej na stosunki międzynarodowe, różnicach w sposobie wychodzenia z kryzysu a także o wymianie kulturalnej pomiędzy uczelniami i szkołami. Profesor Iwaszkiewicz z zainteresowaniem pytał o postępy w kontaktach na poziomie gmin Illuka – Duszniki oraz planowanej wymianie uczniów w lipcu/sierpniu.

Podsumowując można stwierdzić, że budowanie porozumienia rozpoczyna się na poziomie szkół, zwykłych ludzi. Dzięki temu każdego roku Dzień Estoński rozrasta się do rangi lokalnego wydarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj