Poezja Adama Zagajewskiego w języku estońskim

0
434

Nazwisko Adama Zagajewskiego pojawia się w noblowskich rankingach od dawna. Adam Zagajewski jak podaje PAP jest kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla w tym roku.

Adam Zagajewski mieszka w Krakowie, pisze od przełomu lat 60 i 70-tych. Tworzył Nową Falę poezji w Polsce w latach 70-tych wraz z Julianem Kornhauserem, Ryszardem Krynickim, Stanisławem Barańczakiem. Wykładał na Uniwersytecie w Huston w USA znanym z stałej i silnej w nim obecności poetów i warsztatów poetyckich. Od 1981 roku do 2002 mieszkał w Paryżu. 21 czerwca skończył 65 lat. Na urodziny poety do księgarń trafiła nowa antologia „Wierszy wybranych”, bardzo osobisty zbiór utworów wybranych przez niego samego. Pozwala to czytelnikowi przeanalizować ewolucję poetyki Zagajewskiego – od okresu buntu Nowej Fali, po klasycyzujące dzieła z lat późniejszych. Wśród krytyków panuje przekonanie, że ta antologia jest niczym przewodnik po jego twórczości. Poezja Zagajewskiego zawdzięcza swoich zwolenników swojej prostocie. Wiele z utworów nadaje się do czytania w pociągu czy chociażby w tramwaju. Trzeba nie lada pomysłowości, by ciągle na nowo tworzyć w tym samym materiale, w słowie i osiągać stale nowy i zaskakujący dla odbiorcy rezultat.

Estoński przekład tomiku poezji trafi do księgarń 16.11 br. Tłumaczeniem zajął się ceniony przez polskich poetów a także przez rodzimych odbiorców Hendrik Lindepuu. Pan Hendrik robił przekłady Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza na język estoński. Nieobca jest mu także polska poezja współczesna w wykonaniu Marcina Świetlickiego. Promocja tego tomiku wydaje się jednak szczególna ze względu na okoliczności jego wydania i zapewne zainteresowanie antologią wzrośnie, jeśli uda wypromować ją na festiwalu Prima Vista.

Sam poeta wyraził chęć przyjazdu do Estonii. W planach ma udział w promocji poezji polskiej na festiwalu Prima Vista odbywającym się w Tartu w pierwszym tygodniu maja. Jest to międzynarodowy festiwal literacki bardzo ceniony szczególnie w Północnej Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj