Europejskie Nagrody Filmowe

0
506

Po raz 23. zostaną rozdane nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Uroczystość ta odbędzie się w Tallinie 4 grudnia. Tallin nie został wybrany przypadkowo – w przyszłym roku będzie pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.

Ponadto w tym czasie odbywał się będzie znany festiwal filmowy Tallinn Black Nights Film Festival, którego zwieńczeniem będzie właśnie gala rozdania nagród.

Europejskia Akademia Filmowa (EFA) powstała z inicjatywy grupy najlepszych europejskich filmowców. Za datę umowną przyjmuje się listopad 1988, kiedy odbyła się ceremonia wręczenia pierwszej Europejskiej Nagrody Filmowej. EFA zaczęła istnieć formalnie od 1989 roku jako Stowarzyszenie Kina Europejskiego. Jej pierwszym przewodniczącym był Ingmar Bergman. Poza nim do Stowarzyszenia należało 40 filmowców z europejskiego kręgu kinematografii. Siedzibą EFA jest Berlin. Pierwszym prezesem stowarzyszenia był Wim Wenders. W 1990 roku stowarzyszenie zmieniło nazwę na Europejską Akademię Filmową (EFA). Obecnym przewodniczącym jest francuski producent Yves Marmion.

Europejska Akademia Filmowa (EFA) łączy dziś ponad 2300 europejskich profesjonalistów z branży filmowej. Do tego grona zalicza się Polski Instytut Filmowy oraz 93 osób prywatnych i organizacji. Dla porównania Estonia ma tylko 20 członków w EFA.

EFA co roku przyznaje Europejskie Nagrody Filmowe. W tym roku jednym z faworytów jest film Romana Polańskiego „Autor widmo”. Produkcja została nominowana w kilku kategoriach m.in. film fabularny, reżyser, scenariusz, scenografia, aktor i kompozytor. Nie zaskakuje również nominacja dla „Nic osobistego” Urszuli Antoniak w kategorii odkrycie roku. Kolejnym polskim akcentem na festiwalu jest nominacja Katarzyny Klimkiewicz za film Hanoi – Warszawa w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

Co ciekawe tylko jeden estoński film został nominowany do nagrody – „Kuszenie świętego Tõnu” w kategorii „produkcja”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj