Odsłonięcie tablicy poświęconej Władysławowi Raczkiewiczowi

0
520

9 lutego 2010 roku w Tartu miała miejsce niezwykła uroczystość. W 125 rocznicę urodzin Władysława Raczkiewicza, studenta Uniwersytetu w Tartu (1909-1911), Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1937-1947, została odsłonięta pamiątkowa tablica w Lurdicum na wydziale Prawa w Tartu upamiętniająca okres tartuski życia Szefa Rządu Polskiego na Uchodźctwie.

Symbolicznego odsłonięcia dokonali razem prof. Alar Karis – rektor Uniwersytetu w Tartu i ambasador RP w Estonii Tomasz Chłoń. Gościem honorowym konferencji był Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych RP -Janusz Krupski, który w trakcie uroczystości wygłosił krótkie przemówienie, a także udzielił kilku wywiadów dla prasy i radia.

Obchody 125 rocznicy urodzin Władysława Raczkiewicza zostały podzielone na trzy części, pierwszą z nich było już wspomniane odsłonięcie tablicy upamiętniającej słowa wstępne zaproszonych nań gości, drugą zaś wykłady(m.in.dr Sławomira Łukaszewicza z IPNu)w Białej Sali Muzeum Historii Uniwersytetu w Tartu, trzecią przyjęcie wydane przez rektora Uniwersytetu w Tartu profesora Alara Karisa ambasador RP w Estonii Tomasza Chłonia w Sali im. Morgensterna Muzeum Historii Uniwersytetu w Tartu.

Wśród zaproszonych gości był Jan Tarczyński, członek zarządu Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie i dyrektora biura Pana Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Londynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj