O tym, jak brygady studenckie budowały radziecką Estonię

0
467

W okresie 1964-1993, liczna grupa estońskich studentów spędzała swoje przerwy wakacyjne pracując i nawiązując relacje towarzyskie w Estońskich Studenckich Brygadach Budowlanych ESBB (oryg. Estonian Students’ Construction Brigades, ESCB). Dawni członkowie brygad mają sporo dobrych wspomnień związanych z tym, czego tam doświadczyli. Wystawę wzbogacono o ich zdjęcia, odznaki, uniformy i wiele więcej.

Organizacja ESBB, działająca oficjalnie pod patronatem Komsomołu, czyli Komunistycznego Związku Młodzieży, mająca za zadanie uczyć młodych zdobywania przydatnych umiejętności i łagodzić niedobór robotników, rozprzestrzeniła się w całym radziecki systemie gospodarczym. Studenci pracowali przede wszystkim przy budowach, pomagając wykwalifikowanym robotnikom od wznoszenia gmachów, kołchozów i PGR-ów począwszy, po stawianie domów i rozmaitych obiektów przemysłowych. Niekiedy zatrudniano ich również przy pracach melioracyjnych, budowach dróg oraz jako bileterów czy stewardów. ESBB były autonomicznymi i ekonomicznie zdolnymi do życia organizacjami, posiadającymi własną flagę, symbole, odznaki, kombinezony czy prasę.

Pomimo tego, iż struktura ESBB ulegała z upływem czasu przemianie, stały pozostał jej podział na cztery oddziały (opierając się na geograficznych regionach Estonii), które z kolei składały się z licznych brygad lokalnych. W skład każdej z nich wchodziła grupa 12-15 studentów, mieszkających w kwaterach, zapewnianych im przez pracodawców, i pracujących dla tychże pracodawców od początku lipca do końca sierpnia.

Oficjalnie to praca była w ESBB najważniejsza, studentów jednak niespecjalnie to motywowało, nawet pieniądze, które się z tym wiązały. To, co stanowiło dla nich o wiele większą wartość, to możliwość spędzania letnich wakacji w przyjemny sposób oraz przebywanie z rówieśnikami. Brygady rozwijały swoje własne tradycje i regularnie organizowały imprezy. Spośród nich to te o charakterze regionalno-narodowym były najbardziej wyczekiwane. Trwały dwa dni i dostarczały okazji do świętowania i zabawy, uwzględniając m.in. konkursy piosenki, starcia artystyczne, liczne zawody sportowe i wiele innych atrakcji. Biorąc w nich udział studenci mogli przetestować swoją inteligencję i zaradność.

Kiedy zapytaliśmy byłych członków brygad, czy byli zadowoleni z okresów lata, które spędzili w ESBB, otrzymaliśmy jedynie pozytywny odzew. Chwalili sobie brygady za nauczenie ich, jak pracować oraz za praktyczne umiejętności. Za to, że były miejscem, gdzie zawierano przyjaźnie na całe życie, zachęcano do zabierania głosu publicznie, czasami nawet odnajdywano swoją drugą połowę, za to, że wiąże się z nimi masa dobrych wspomnień, itp.

 

Źródło: Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości Uniwersytetu w Tartu.

Tłumacz: Irena Rośkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj