Kalevipoeg

Epos narodowy, złożony z artystycznie opracowanych ludowych pieśni i sag, odzwierciedlał w formie baśniowo-poetyckiej przeszłość narodu. Genetycznie bliski fińskiemu Kalewali oraz Läčplësis. Zbieranie i opracowywanie materiałów do eposu rozpoczął F. R. Fählmann, ukończył F. R. Kreutzwald. Kalevipoeg został opublikowany w latach 1857-1861 (wydanie częściowe i przekład na język niemiecki), wydanie pełne w 20 pieśniach zostało opublikowane w 1862 roku. Edycja została zrealizowana przy pomocy finansowej Estońskiego Towarzystwa Naukowego. Epos, wyrażając dążenia wolnościowe ludu, zainspirował odrodzenie narodowe w Estonii oraz rozwój estońskiej kultury, literatury i sztuki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Portal Eesti.pl
Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.
RELATED ARTICLES

Amanda

Pojednanie

2 KOMENTARZE

  1. W latach 80-tych w czasopiśmie „Lud” opublikowano fragmenty Kalevipoeg w tłumaczeniu na język polski, niestety nie pamiętam dokładnie jaki to był numer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular