Język estoński – mały język, wielkie możliwości

0
1044
Podczas Festiwalu Pieśni nawet 25 tysięcy śpiewaków uczestniczy w koncercie.

Język estoński jest jednym z najmniejszych języków europejskich. Włada nim ok. 1,2 mln osób, głównie mieszkańców Estonii. Estoński należy do ugro-fińskiej rodziny językowej, do której należą również fiński i węgierski oraz kilka języków mniejszych języków ludów zamieszkujących północną Rosję. Język ten jest urzędowym w Estonii oraz w Unii Europejskiej.

Już po przeczytaniu tego krótkiego wstępu można zakwestionować tytuł tego krótkiego artykułu – język, którym posługuje się 1,2 mln osób w kraju mało znanym w Polsce, powinien być nie wielki, a równie mały, co liczba posługujących się nim. Nie, to nie przekora. Język estoński to typowy przykład języka niszowego, mało popularnego, skazanego na opinię „nieprzydatnego”. Okazuje się jednak, że znajomość „egzotyki” może przełożyć się na niezłe wynagrodzenie.

Przeczytaj także:  Przyszłość języka estońskiego

Gdzie uczyć się języka estońskiego?

W Polsce są trzy miejsca oferujące kursy języka estońskiego – na Uniwersytecie Warszawski, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w Poznaniu w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych. Zajęcia zwykle prowadzone są w ramach hungarystyki, a język estoński jest drugim lub trzecim językiem nauczanym na kierunku. Lektoraty oferują zwykle kursy na poziomach od A1 do B1 (od poziomu podstawowego do średnio zaawansowanego). Dodatkowo swoją wiedzę można poszerzać na ramach prywatnych korepetycji oferowanych w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie. W księgarniach dostępny jest również podręcznik autorstwa Roberta Bieleckiego – „Język estoński dla początkujących” (2009).

Dobrym pomysłem jest nauka języka w jego kolebce, a więc w Estonii. Letnie i zimowe intensywne kursy językowe oferują uniwersytety w Tallinie i w Tartu. Kursy trwają 2-3 tygodnie, a w ofercie dostępne są poziomy od podstawowego do zaawansowanego (A1 – C2). Kursy kosztują od 390 eur. Co roku kilkanaście stypendium na bezpłatną naukę języka przyznaje Instytut Estoński. W Estonii dostępne są również podręczniki języka do nauki na różnych poziomach (także z instrukcjami w j. angielskim, czy rosyjskim).

Jaka praca czeka na osoby posługujące się językiem estońskim?

Rynek pracy dla języków niszowych zwykle jest bardzo mały i tak jest również w przypadku języka estońskiego. Co istotne, jeszcze mniej jest osób będących w stanie podjąć pracę tłumacza czy specjalisty władającego językiem Estończyków. Tworzy to spory deficyt, lukę, która czeka na wypełnienie przez osoby uczące się tego języka. Deficyt ten można oszacować na co najmniej kilkadziesiąt osób, a więc prawdopodobnie dwa roczniki absolwentów, którzy nauczyliby się języka estońskiego na poziomie przynajmniej B2 znalazłoby pracę.

Z analizy zapotrzebowania na pracowników z językiem estońskim wynika, że można podzielić oferty na cztery kategorie:
– tłumaczy,
– specjalistów,
– handlowców,
– inne.

Najwięcej ofert jest w pierwszych dwóch kategoriach. Zlecenia tłumaczeń obejmują tak tłumaczenia zwykłe, jak i specjalistyczne i w obu kierunkach – z estońskiego na polski oraz z polskiego na estoński. Warto nadmienić, że stawki za tłumaczenia języka estońskiego są zwykle 2-3 razy wyższe niż w przypadku języków popularnych, takich jak angielski, niemiecki, francuski czy rosyjski.

Przeczytaj także:  Zawód - tłumacz języka estońskiego

W kategorii specjalistów najczęściej poszukiwani są księgowi lub młodsi księgowi. Specyfiką tego segmentu jest, że często znajomość języka jest wystarczającym warunkiem, a cała wiedza z zakresu danej specjalności przekazywana jest już po podpisaniu umowy z pracodawcą. Oferowane wynagrodzenia dla nowego pracownika zwykle wahają się w przedziale 3-5 tys. zł netto.

Rozwój kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami, a także na poziomie instytucji rozwinął się szczególnie po wejściu Polski i Estonii do Unii Europejskiej w 2004 roku. Od tego czasu rosły i wymiana gospodarcza, i inwestycje, ale szacuje się, że nadal są na stosunkowo niskim poziomie. W związku z tym w perspektywie kilku-kilkunastu lat wymiana między naszymi krajami będzie systematycznie rosła i pociągnie za sobą również dalszy wzrost zapotrzebowanie na tłumaczy, księgowych, ale również specjalistów z zakresu handlu międzynarodowego ze znajomością języka estońskiego.

Praca z językiem estońskim najczęściej oferowana jest w dużych miastach – w Krakowie, w Warszawie, często również w Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.

Podsumowując, można powiedzieć, że siłą osób, które posługują się językiem estońskim i rozpoczynają lub rozwijają swoją karierę jest niszowość tego języka. Lata i trud związany z nauką języka, który ma m.in. 14 przypadków, skutecznie rekompensują wysokie stawki tak za pracę w dziedzinie tłumaczeń czy jako specjalista w wybranej branży.

 

Informacje nt. tłumaczeń języka estońskiego można uzyskać na stronie „Tłumaczenia języka estońskiego” lub kontaktując się z nami pod adresem eesti@eesti.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj