Strona głównaAktualnościWywiad z Olgierdem Geblewiczem

Wywiad z Olgierdem Geblewiczem

– Nasz region nadaje ton debacie na temat aktualnych przemian polityczno-gospodarczych w postkryzysowej dobie – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, współorganizator Baltic Business Forum. Co Pomorze Zachodnie ma do zaoferowanie inwestorom, którzy 25 kwietnia 2012 r. przyjadą do Świnoujścia z kilkunastu krajów Europy i Azji?

 

Dlaczego województwo zachodniopomorskie współorganizuje Baltic Business Forum w Świnoujściu?

Organizatorzy Baltic Business Forum 2012 pragną aktywnie uczestniczyć w pogłębianiu integracji europejskiej. Chcą, aby w dyskusji można było wskazać kierunki niezbędnych zmian w polityce gospodarczej Europy i sąsiadów. Temu właśnie służy prowadzony w ramach BBF międzynarodowy dialog na temat aktualnych przemian polityczno-gospodarczych, a także prezentacja potencjału gospodarczego i możliwość wymiany kontaktów biznesowych, handlowych oraz inwestycyjnych między przedsiębiorcami z całej Europy. Z satysfakcją należy odnotować, że nasz region nadaje ton debacie na temat aktualnych przemian polityczno-gospodarczych w postkryzysowej dobie. Że właśnie ze Świnoujścia płynie impuls wzmocnienia wymiany gospodarczej pomiędzy wschodem a zachodem Europy, aktywnej kreacji postaw biznesowych. Forum daje możliwość prezentacji potencjału gospodarczego Zachodniopomorskiego.

Baltic Business Forum chce też odgrywać ważną rolę w kształtowaniu strategii gospodarczych w basenie Morza Bałtyckiego.

To dla nas bardzo istotne. Obecnie nasze województwo przewodniczy Bałtyckiej Organizacji Współpracy Subregionalnej, organizacji politycznej o dużym znaczeniu w regionie Morza Bałtyckiego. Skupia ona ok. 160 regionów krajów nadbałtyckich – Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rosji. Zarząd Województwa zaangażował się też w tworzenie Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego i należącego do niej Planu Działań, współpracuje także z partnerami europejskimi nad wzmacnianiem powiązań gospodarczych w ramach organizacji i forów bałtyckich, jak na przykład Forum Parlamentów Południowego Bałtyku, Bałtycka Organizacja Współpracy Subregionalnej oraz Europejska Współpraca Terytorialna. Swobodna formuła Baltic Business Forum może stać się więc kuźnią uzgodnień dla późniejszych wspólnych stanowisk na tych różnych międzynarodowych forach.

Niewątpliwym atutem województwa jest jego położenie na szlaku tranzytowym łączącym Europę południową i środkową ze Skandynawią. Jak można to wykorzystać w promocji inwestycyjnej regionu?

Władze regionu promują Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy oraz starają się o uzyskanie statusu autostrady morskiej dla połączenia przez porty Szczecin i Świnoujście. Prognozy wskazują, że wielkość ładunków transportowanych tą drogą zwiększy się do 2050 r. o ponad 80 proc. Oznaczać to może ogromny rozwój gospodarczy! Dlatego regiony, przez które przebiega korytarz, starają się ze sobą nie konkurować, ale współpracować. Wspólnie podejmujemy wysiłki, by nasza infrastruktura transportowa była kompatybilna oraz by żegluga morska i śródlądowa oraz kolej wzajemnie się uzupełniały. Wykorzystanie właśnie tych kanałów transportu powoduje odciążenie dróg i korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

Firma Tognum MTU, kontrolowany przez Daimlera i Rolls-Royce’a gigant w produkcji silników, ogłosiła właśnie, że swoją nową fabrykę zbuduje w Stargardzie Szczecińskim. To największy sukces inwestycyjny województwa?

Inwestycje zagraniczne to zarazem rękojmia i rekomendacja atrakcyjności inwestycyjnej Zachodniopomorskiego. Prowadzeniem tych projektów zajmuje się od 2005 r. nasze Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów. Niewielki, ale dynamiczny i zaangażowany zespół profesjonalistów przyciągnął na Pomorze Zachodnie prawie czterdziestu nowych inwestorów zagranicznych, w tym koncern Bridgeston i Cargotec, fińskiego potentata w produkcji maszyn transportowych i przeładunkowych w Stargardzie Szczecińskim czy duńskiego producenta taśm i łańcuchów Ammeraal Beltech Modular A/S. W Koszalinie zadomowił się Royal Greenland Seafood, największy w Europie przetwórcy ryb, a w Goleniowskim Parku Przemysłowym – producent elementów do turbin wiatrowych LM Wind Power Blades. Ta lista z każdym rokiem się wydłuża, teraz do niej dopisujemy Tognum MTU oraz inwestycję belgijskiej firmy Teleskop, która niebawem rozpocznie w Szczecinie budowę nowoczesnego zakładu obróbki stali, w którym zatrudnienie znajdzie docelowo nawet tysiąc osób. To największa inwestycja przemysłowa w Szczecinie w ostatnich latach!

 

Baltic Business Forum

Baltic Business Forum to doroczne forum przedsiębiorców i polityków z UE, Polski, krajów skandynawskich i nadbałtyckich oraz państw objętych unijnym programem Partnerstwa Wschodniego. W roku 2012 odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia.

Partnerzy
Partnerzy
Zbiór artykułów udostępnionych przez instytucje i organizacje partnerskie.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular