Strona głównaKulturaZetod - nowa energia w muzyce folkowej

Zetod – nowa energia w muzyce folkowej

Na wstępie należałoby zaznaczyć, że w Polsce tworząc muzykę folkową nie ma szans na wybicie się i sławę, można się wręcz spotkać z pobłażliwym uśmiechami i brakiem zainteresowania ze strony publiczności. Regionalne zespoły grające muzykę czerpiącą z tradycji ludowych występują jedynie na festynach i tym podobnych imprezach w małych miejscowościach. W naszym kraju takie zespoły nadal pozostają w cieniu muzyków grających muzykę popularną.

Sytuacja w Estonii wygląda zupełnie inaczej. Tam szanuje i podtrzymuje się wielowiekowe tradycje muzyczne. Najlepszym tego przykładem może być organizowany od 1993 roku co roku Festiwal Muzyki Folkowej w Viljandi. Festiwal jest jednym z największych tego typu w Europie. W ostatnim tygodniu lipca niewielkie Viljandi przeżywa prawdziwe oblężenie wykonawców oraz fanów tradycyjnej muzyki nie tylko z Estonii, ale także z całego świata. Na scenach koncertowali wykonawcy między innymi z Belgii, Szwecji, Finlandii, Kuby, Kanady, USA i wielu innych państw.

Tak duża impreza pozwala odnaleźć najróżniejsze nowe aranżacje dawnych utworów oraz posłuchać muzyki tworzonej współcześnie, a czerpiącej inspirację z tradycyjnych brzmień. Takie świeże podejście udowadnia widowni, że muzyka folkowa nie musi być nudna i w dodatku doskonale współbrzmi z nowoczesnymi brzmieniami. Najlepszym tego przykładem jest zespół Zetod.

Grupa powstała w 2003 roku jako zespół szkolny. W jej skład wchodzą czterej młodzi panowie: Jalmar Vabarna (wokal, gitara i akordeon), Artur Linnus (akordeon i wokal), Jaanus Viskar (gitara basowa i wokal), Martin Kütt (perkusja i wokal). Panowie wychowali się w południowej części Estonii – w Setumaa, z miejscowości Värska. Nazwa tego regionu może być tłumaczona jako kraina Setu – ugrofińskiej grupy etnicznej posługującej się językiem bardzo bliskim estońskiemu, ale wyznającej prawosławie.

Od początku swojej działalności Zetod to kapela folkowa, a dokładniejszym określeniem gatunku ich twórczości może być „punklor”. Utwory oparte o motywy ludowe Setu łączone są z rockiem, punkiem i popem. Muzycy komponując swoje utwory wydobywają brzmienia z instrumentów tak nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Ciekawostką jest, że chłopaki z Zetod na koncertach występują w tradycyjnych strojach regionalnych, co dodatkowo ubarwia ich energetyzujące występy.

Zetod gra sporo koncertów w swoich rodzinnych stronach jak i poza granicami kraju, zespół ma świetny kontakt z publicznością. Podczas występów energia, żywiołowość i zamiłowanie do granej muzyki udzielają się widzom, których nogi nie potrafią ustać w miejscu. Koncerty Zetod zwykle kończą się wielką imprezą taneczną, śpiewami i niekończącymi się brawami dla grupy. Z zespołem często występuje gwiazda estońskiej muzyki Lenna Kuurmaa. znana jest szerszej publiczności z działalności w zespole Vanilla Ninja. Panowie występując na żywo często improwizują, zmieniają kolejność zwrotek i wersów. Najlepszym przykładem może być piosenka „Kergotamine”, której jedynym stałym elementem pokrywającym się z wersją studyjną jest refren, a reszta to czysta improwizacja. Mało który zespół może się poszczycić takimi możliwościami!

W marcu 2007 roku panowie zaprosili do współpracy działający od 1986 roku żeński zespół Tsibihärbläseq, w którego skład wchodzą wokalistki: Maarja Hõrn, Enna Juhkam, Päivi Kahusk, Riin Tammiste, Mõtus Lõmaš Kama, Triin Talupoeg. W październiku tego samego roku wystąpili na Festiwalu Muzyki Folkowej w Viljandi prezentując swój pierwszy wspólny projekt.

Bez wątpienia sukces zespołu jest efektem połączenia młodości i szczerej miłości do tworzonej muzyki. Bez wątpienia nie tylko inspiracje płyną z tradycji Setu, ale również energia, ekspresja i temperament. Wydaje się, że chłopaki z Zetod znaleźli przepis, który skutecznie przekuli na sukces na estońskiej scenie muzycznej.

Zespół może się również pochwalić trzema studyjnymi albumami: ”Lätsi välla kaema” (2005), ”Lätsi tarrõ tagasi” (2008) oraz ”Lätsi sanna” (2010). W ich dorobku można znaleźć również dwa single ”Merekosilased”, ”Kats sõsar kargasõ” – oba wydane w 2009 roku. Choć wydane płyty cieszyły się dużym powodzeniem w rodzinnej Estonii, to zespołowi nie udało się odnieść sukcesu międzynarodowego.

Sukces Zetod w Estonii dowodzi, że także w erze wszelkiego rodzaju elektronicznych brzmień jest również miejsce dla muzyki zakorzenionej w tradycyjnych motywach. Muzyka jest niezwykle ważnym elementem kultury estońskiej – z pieśnią na ustach broniono tutaj własnej tożsamości i walczono o niezależność. Sięganie przez Zetod do najstarszych inspiracji dowodzi, że dawne tradycje nadal znajdują uznanie wśród Estończyków, a folklor jest i jeszcze długo będzie twórczo rozwijany.

Karolina Staśkiewicz
Karolina Staśkiewicz
Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, na stopniu licencjackim.Obecnie studentka studiów magisterskich na kierunku Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ciekawa świata, chętna do poznawania nowego i otwarta na nowe wyzwania. Od lat zakochana w kinie oraz oddana fanka kilku seriali. Pasjonatka sportu i muzyki. W wolnym czasie fotografuje. Pisaniem tekstów zajmuje się od kilku lat, są to głównie recenzje filmowe.
RELATED ARTICLES

Amanda

Pojednanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular