Strona głównaHistoriaZapoczątkowana w Tallinie choinkowa tradycja ma już 570 lat

Zapoczątkowana w Tallinie choinkowa tradycja ma już 570 lat

Bajkowy nastrój zbliżających się świąt można już poczuć w wielu miejscach na świecie. Jednak wyjątkowo mocno jest on odczuwalny w stolicy Estonii, Tallinie. Jak co roku, od 26 listopada do 8 stycznia, na Placu Ratuszowym odbywać się będzie wyjątkowy Bożonarodzeniowy Targ. Gościem honorowym imprezy i jej punktem centralnym będzie… świąteczne drzewko. Tallińska choinka była pierwszym na świecie drzewkiem, które z okazji Bożego Narodzenia przystrojono i umieszczono w centralnej części miasta. Zapoczątkowało to obyczaj, którym od 570 lat rokrocznie cieszą się kolejne pokolenia.

Talliński Bożonarodzeniowy Targ, uznany przez brytyjski The Times za „najlepszy targ świąteczny w Europie”, odbywa się już po raz dziesiąty. Tradycja ubierania i wystawiania choinki w mieście jest znacznie dłuższa. Pierwsze drzewko świąteczne postawiono w 1441 roku, właśnie na Placu Ratuszowym w Tallinie.

Ponad pół tysiąclecia później, choinka będzie znów centralnym miejscem świątecznych obchodów. Otaczać ją będą kolorowe chatki i stoiska wypełnione świątecznymi dekoracjami, lampkami, muzyką i oczywiście duchem świąt. Atrakcją kramów będą wyjątkowe wyroby rękodzieła, niespotykane na co dzień zwyczajnych sklepach. Sprzedawcy oferują m.in. filcowe kapelusze i kapcie, poduszki z łuską gryki, drewniane misy, wyroby z wikliny, świece, kołdry, ceramikę i szkło, wieńce oraz inne dekoracje.

Talliński Targ Bożonarodzeniowy nie jest jednak wyłącznie miejscem zakupów. Można tu także skosztować grzanego wina, gorącej zupy, czy też tradycyjnego piernika. Dostępne będą również estońskie świąteczne specjały: wieprzowina, kiszona kapusta i kaszanka. Dla dzieci przygotowano specjalne konkursy i zabawy, w tym bajkową chatkę świętego Mikołaja.

Estończycy przeżywają święta bardzo intensywnie – Bożonarodzeniowym tradycjom hołduje się zarówno w miastach, jak na wsiach. Chociaż talliński targ jest największym w kraju, duży kiermasz będzie także gościł w mieście Tartu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Partnerzy
Partnerzy
Zbiór artykułów udostępnionych przez instytucje i organizacje partnerskie.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular