Home / Aktualności / Tradycyjny śpiew leelo wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Tradycyjny śpiew leelo wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Komitet dziedzictwa ustnego i niematerialnego UNESCO wpisał tradycję wielogłosowego śpiewu leelo na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

Minister Kultury, Laine Janes powiedziała, że decyzja komitetu jest wspaniałym wyrazem uznania dla grupy Seto i jej chórów leelo. W imieniu Seto, wyraziła radość z pozytywnego rozpatrzenia estońskiego wniosku. Minister dodała, że nowy program pomocy dla obszaru Seto, na lata 2010-2013, został już przygotowany.

Leelo jest tradycyjnym śpiewem Seto z oryginalną muzyką, tekstem bazującym na poetyckich zasadach, pieśni wykonywane są w konkretnych sytuacjach i okolicznościach śpiewania. Na liście Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, od 2003 roku, znajdują się również tradycje festiwali pieśni i tańca (wraz z Litwą i Łotwą) oraz kultura Kihnu.

About Portal Eesti.pl

Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.