Filmy archiwalne: relacje polsko-estońskie

0
531

Dzięki uprzejmości Estońskiego Archiwum Filmowego w Tallinie, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy przedstawia fragmenty filmów dotyczących relacji polsko-estońskich w dwudziestoleciu międzywojennym.

Ukazują one m.in. wizytę prezydenta Polski Ignacego Mościckiego w Tallinie w 1930 r., pobyt delegacji Polski w Estonii w 1934 r. oraz wizytę głowy państwa estońskiego, Konstantina Pätsa w Polsce w 1935 roku.

Do jednych z najciekawszych i do tej pory niepublikowanych materiałów należy nakręcony przez ekipę estońską dokument pt. „Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej” przedstawiający spotkanie marszałka Józefa Piłsudskiego z uczestnikami marszu w Kielcach w 1926 roku.

Prezentacja filmów odbywa się w ramach dwuletniej współpracy Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Archiwów Państwowych Estonii, mającej na celu wymianę doświadczeń w dziedzinie archiwistyki oraz pokazy wystaw przybliżających relacje, kulturę i historię obu krajów.

W 2007 r. w trzech największych miastach Estonii: Tallinie, Tartu i Pärnu, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy zaprezentowało wystawę dawnych kart pocztowych Warszawy pt. „Pozdrowienia z Warszawy”, w sierpniu 2008 r. Archiwa Państwowe Estonii przygotowały na podstawie estońskich i polskich materiałów archiwalnych ekspozycję pt. „Trzy Lwy i Biały Orzeł. Relacje estońsko-polskie w latach 1919-1939” pokazaną w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy i Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, we wrześniu 2009 r. w siedzibie Archiwów Państwowych Estonii w Tallinie otwarto wystawę Archiwum Państwowego m.st. Warszawy pt. „Wykonywa się fotografie… Znani i nieznani w obiektywie warszawskich fotografów z II połowy XIX wieku”.

Filmy można obejrzeć na stronie http://www.warszawa.ap.gov.pl/estonia-filmy.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj