Home / Kultura / Roztańczona sztafeta

Roztańczona sztafeta

Na estońskich drogach pojawiło się nowe niebezpieczeństwo, jednak specjalne samochody i ludzie ubrani w odblaskowe kamizelki nie pozwoliły nam nie zauważyć tego co się działo. Od 20 do 28 sierpnia roztańczona sztafeta podziwiana była zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku.

Estońskie festiwale pieśni to dobrze znana marka i często swoją sławą przysłaniają święta tańca. Pierwszy Festiwal Tańca miał miejsce w 1934 roku, czyli 65 lat po pierwszym festiwalu pieśni. Nazywany wówczas Estońskim Festiwalem Gier, Tańca i Gimnastyki przyciągnął 1,5 tys. uczestników. Do dzisiaj odbyło się 18 festiwali tańca oraz 11 młodzieżowych festiwali tańca. W ostatnich latach powstały również oddzielne żeńskie i męskie festiwale.

Pierwsze wzmianki o estońskich tańcach wykonywanych dla zabawy pochodzą z XVIII wieku, tańce rytualne zostały wzmiankowane w XIX wieku. Większość tańców wiejskich to stare formy zabawy i były zmodyfikowanymi wersjami tańców występujących w całych regionach – ich specyfika zależała od miejsca i tancerzy. Tańce wykonywane były na cotygodniowych wiejskich potańcówkach. W XX wieku pojawiło się kilka zmian. Lokalne wieczory taneczne straciły na znaczeniu podczas gdy zyskały profesjonalne grupy taneczne. W tym czasie narodził się również taniec estradowy oraz tworzono nowe tańce a stare układy taneczne opisywano chroniąc przed zapomnieniem. Choć w czasie wojny ludzie zostali rozłączeni ze swoimi lokalnymi ojczyznami to nadal towarzyszyły im śpiew i taniec podtrzymując tożsamość narodową.

Kolejne dekady przyniosły profesjonalne metody szkolenia i rozwoju tańców ludowych oraz ich wkomponowania w układy przedstawiane w czasie występów. W festiwalach biorą udział dziesiątki grup z całego kraju toteż opracowanie restrykcyjnych układów i wzorów wizualnych, systemu szkoleń i przeglądów miało kluczowe znaczenie. Ważne było również wypracowanie standardów współpracy pomiędzy trenerami a osobami odpowiedzialnymi za rozwój i styl tańców, które często znacząco zmieniały się pod naporem nowej rzeczywistości politycznej.

Wraz z urbanizacją i opuszczaniem chat krytych strzechą, wielu Estończyków zapomniało o tradycji tańca jako formy życia towarzyskiego i pozostawiając to jedynie profesjonalnym tancerzom. Taki trend w ostatnich latach jest w odwrocie, a festiwale folkowe – tak z udziałem profesjonalistów, jak i amatorów zyskują na znaczeniu. Ci którzy nie potrafią lub nie chcą dołączyć do grup tańca ludowego, mogą uczestniczyć w otwartych dla publiczności festiwalach (w Estońskim Muzeum Wsi, Nocnym Festiwalu Tańca, wieczorach tańca w klubach tanecznych, wydarzeniach lokalnych itd.). Ze względu na to, że choreografia festiwali jest dokładnie planowana, pozostaje tu niewiele miejsca dla naturalnej wrzawy i wspólnej zabawy, co kiedyś było głównym czynnikiem zachęcającym ludzi do udziału w nich. Wysiłek wkładany w treningi w klubach tanecznych jest tym bardziej ceniony – jest to miejsce, gdzie może pojawić się nowicjusz, bez partnera i spędzić wieczór, który zapewni tyle wysiłku co na siłowni czy sali gimnastycznej, a przy tym dostarczy sporo rozrywki. Interakcja z innymi ludźmi i taniec przy muzyce na żywo daje wspaniałe doświadczenie, którego mieszkańcy miast nie często mogą spróbować.

Taneczna sztafeta zakreśli na mapie Estonii ogromny okrąg – rozpocznie się i zakończy w Tallinie, na rynku Starego Miasta. Tancerze połączą region kraju niczym szarą ozdobioną narodowym motywem. Ponad 6200 tancerzy z ponad 450 grup tanecznych weźmie udział w przekazywaniu pałeczki na 1000-kilometrowym dystansie. Sztafeta jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury, którą jest w tym roku Tallin, a jej celem jest zjednoczenie wszystkich regionów kraju ze stolicą w celu świętowania tego prestiżowego wydarzenia. Sztafeta ma również podkreślić znaczenie tańca w kulturze Estonii.

 

Spośród wszystkich utrudnień drogowych w 2011 roku, to jest chyba najbardziej interesującym.

 

Więcej informacji:

Strona główna Tanecznej sztafety – http://www.teatetants.ee/mainpage
Taneczna sztafeta online – http://teatetants.ee/gps
Przebieg trasy – http://teatetants.ee/admin/upload/image/kaart1.jpg.JPG
Estońskie Centrum Folkowe – nadchodzące wydarzenia – http://www.folk.ee/en/Syndmused
Estońskie Stowarzyszenia Pieśni i Tańca Folkowego – http://www.errs.ee/index.php?id=10398

About Kristi Promet