Muzeum Okupacji zbiera filmy dokumentujące życie społeczności estońskich za granicą

0
774

Muzeum Okupacji i Wolności w Tallinnie oraz stacja telewizyjna ETV2 zaprasza do przesyłania filmów dokumentujących życie codzienne społeczności estońskich za granicą.

Muzeum Okupacji i Wolności w Tallinnie oraz stacja telewizyjna ETV2 zachęcają do przesyłania nagrań dokumentujących życie codzienne członków społeczności estońskich za granicą zapisanych na filmie 8 mm i Super8 mm.

„Celem inicjatywy, która wystartowała 1 listopada jest zaproszenie estońskich społeczności za granicą do przesyłania nam ich starych filmów dokumentujących wszelkie spotkania, urodzony, śluby i inne ważne wydarzenia w ich społeczności, które pokazują jak zachowali oni estońskie tradycje i kulturę za granicą w czasie okupacji. Nawet jeśli czujesz, że film pokazuje zwykłe życie codzienne, takie filmy mogą okazać się jedynymi w swoim rodzaju w kontekście dokumentowania historii i opowiadania jak nasz kraj odzyskał niepodległość. Dlatego zachęcamy wszystkich Estończyków do przejrzenia ich archiwów filmowych i wzięcia udziału w inicjatywie” – powiedziała dyrektor wykonawca muzeum Keiu Telve.

„Nie jest to pierwszy raz kiedy Muzeum otrzymało filmy od estońskich społeczności za granicą. Na przykład mamy unikatowe obrazy na 8-mm filmie z koncertu-demonstracji, która odbyła się podczas zgromadzenia Estończyków w Montrealu podczas wystawy międzynarodowej Expo 67. Film ten został nagrany przez Estończyka Lemmika-Jaaka Sirka, który pracował w pawilonie Związku Sowieckiego podczas wystawy. Film jest doskonałym przykładem jak oni zawsze pragnęli i próbowali utrzymywać kontakt ze swoimi korzeniami i kulturą” – dodała Telve.

Wybrane z zebranych materiałów zostaną zaprezentowane w programie „8 mm ELU” („ŻYCIE na 8 mm”) w stacji ETV2 oraz zarchiwizowane zostaną w Muzeum Okupacji i Wolności. Program „8 mm ELU” w pierwszych dwóch sezonach pokazywał filmy przekazane przez Estończyków mieszkających w ojczyźnie.

Nagrania – zebrane do tej pory, jak i nowe – zostaną zaprezentowane w muzeum także w Dniu Estońskiej Diaspory, 28 listopada o godz. 18:00. Wydarzenie będzie transmitowane online.

Zbiórka filmów potrwa do 31 grudnia 2020 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj