Młodzież z Tõrva Avatud Noortekesus w Polsce

0
374

W dniach 8-11 czerwca 2005 r. odbył się w Łodzi XI Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

Tradycyjnie współorganizatorem festiwalu był Zespól Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Łodzi. W tym roku – dzięki zaproszeniu dyrektora szkoły p. Anny Rabiegi po raz pierwszy uczestnikami imprezy była młodzież z Tõrva Avatud Noortekesus z Estonii.

Przez wiele miesięcy młodzież przygotowywała się do uczestnictwa w festiwalu wykonując fotografie i plakaty na powiązane z nim konkursy tematyczne. Regulamin konkursów wymagał, aby zdjęcia ukazywały nie tylko piękno przyrody, ale również przedstawiały problem destrukcyjnego wpływu człowieka na środowisko naturalne.

W Polsce młodzież estońska została przywitana przez dyrektora szkoły oraz rodziny polskie, które gościły dzieci przez cały czas trwania festiwalu.
Pierwszy dzień rozpoczął się warsztatami plastycznymi o tematyce ekologicznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7. Była to również okazja do pierwszego wspólnego spotkania z pozostałymi gośćmi festiwalowymi – młodzieżą ze Szwecji oraz grupami z Bełchatowa i Suwałk – szkol, których patronem jest również Włodzimierz Puchalski. Wszyscy mieli również okazje podziwiać wspaniałą galerie prac, które wpłynęły na konkursy plastyczne i fotograficzne.

Wieczorem, w sali kinowej Łódzkiego Domu Kultury odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu, połączone z prezentacja filmów Włodzimierza Puchalskiego a także fragmentów filmów biorących udział w konkursie. W tym roku uczestniczyło w nim 11 krajów a młodzież estońska mogła kibicować również filmom nadesłanym na festiwal z sąsiadującej z Estonią Finlandii i Łotwy.

Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania miasta. Szczególne wrażenie wywarł na gościach Pałac Poznańskiego oraz rezydencja Księży Młyn, ale z równym zainteresowaniem młodzież zwiedziła Muzeum Kinematografii oraz Palmiarnię, w której obok wspaniałych palm i innych egzotycznych roślin można było podziwiać wystawę prac malarskich Magdy Marcinkowskiej pt. „Moje impresje”.

Zwiedzanie miasta zakończył spacer główną ulica Łodzi – ulicą Piotrkowska.

Po południu odbyły się kolejne warsztaty ekologiczne w Zespole Szkół im Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim a dzień zakończył się wizyta w rezerwacie Torfowisko Rabien oraz piknikiem nad rozlewiskiem Zgniłe Błota przygotowanym dla gości przez organizatorów festiwalu.

Podczas trwania festiwalu młodzież estońska uczestniczyła również w warsztatach fotograficznych, które odbyły się w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym.
Pod okiem fotografików i filmowców dzieci wykonywały zdjęcia z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, jakiego używa się do produkcji filmowych oraz zdjęć przyrodniczych. Efekty ich pracy – najpiękniejsze zdjęcia wyłonione przez specjalna komisję – zostały zaprezentowane w Łódzkim Domu Kultury.

Ostatni dzień upłynął na prezentacji i wzajemnej nauce regionalnych tańców oraz piosenek ludowych.

Młodzież estońska – w tradycyjnych strojach ludowych zaprezentowała estoński taniec Kaerajaan jak również nauczyła się narodowego tańca polskiego – poloneza. Wieczorem odbyło się oficjalne zakończenie festiwalu, podczas którego zostały ogłoszone wyniki konkursów i wręczone nagrody. Dziewczęta z Tõrva Avatud Noortekeskus otrzymały nagrody w konkursie fotograficznym – Kairi Terav – I nagrodę za zdjęcie w kategorii „Smutne krajobrazy”, Karmen Saarep II nagrodę w tej samej kategorii oraz Maarja Ruusmann – II nagrodę za zdjęcie w kategorii „Przyroda piękna i zaskakująca”. Trzy dziewczęta otrzymały również wyróżnienia za prace wykonane w ramach warsztatów fotograficznych.

Udział młodzieży estońskiej w festiwalu nie tylko stworzył możliwość dzielenia się problemami ekologii z uczestnikami z Polski czy innych krajów. Warsztaty plastyczne czy fotograficzne nie tylko przyniosły możliwość podnoszenia wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody. Młodzież w wywiadzie dla lokalnej gazety zwróciła uwagę, iż wizyta w Polsce dala im wspaniała możliwość poznania kultury i zwyczajów danego kraju, przebywania w sytuacjach codziennych w rodzinach polskich, w towarzystwie swoich polskich rówieśników. Poznawania, pomimo istniejącej niekiedy bariery językowej, specyfiki kraju, historii, tradycji.

Mamy nadzieje ze współpraca ze szkołą w Łodzi będzie się rozwijała nadal i zaowocuje kolejnymi wspaniałymi projektami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj