Język estoński

0
1894

Język z rodziny języków ugrofińskich, należący do grupy bałtycko-fińskiej tych języków (do grupy tej obok estońskiego należą: fiński, karelski i lapoński), język Estończyków, urzędowy w Estonii (około 1,2 mln mówiących; około 1 mln w kraju i około 200 tysięcy poza granicami – m.in. pod St. Petersburgiem i Pskowem). Język estoński posiada 3 główne dialekty: północny, południowy (znacznie różni się od pozostałych, do początków XX wieku miał nawet własne piśmiennictwo) i północno-wschodni. Język literatury na podstawie dialektu północnego. Zabytki językowe od XIII wieku, literatura od XVI wieku. Alfabet łaciński.

Przeczytaj także:  Przyszłość języka estońskiego

Język estoński charakteryzuje duża liczba przypadków (14), cechą wyróżniającą spośród innych języków ugrofińskich jest brak sufiksów dzierżawczych i zanik harmonii wokalicznej. Najstarsze zapisy języka estońskiego pochodzą z XIII wieku. Początki piśmiennictwa przypadają na 1. połowę XVI wieku, postać literacka istnieje od XVII wieku. Zapisywany alfabetem łacińskim.

Języki ugrofińskie

Rodzina języków, dzieli się na 5 grup: ugryjską, permską, wołżańską, bałtycko-fińską i lapońską. Do grupy ugryjskiej należą: węgierski, ostiacki, wogulski. Do grupy permskiej: zyriański i wotiacki. Do grupy wołżańskiej: czeremiski i mordwiński. Do grupy bałtycko-fińskiej: fiński, estoński, karelski i kilka mniejszych dialektów. Wszystkie one są językami aglutynacyjnymi (tworzą formy gramatyczne przez dołączanie do tematu wyrazu morfemów o określonej funkcji gramatycznej).

Języki bałtyckie

Grupa języków indoeuropejskich obejmująca języki: litewski, łotewski oraz pruski (wymarły w końcu XVIII wieku) i wcześniej wymarłe języki Kurów, Selów i Jaćwingów. Z językami słowiańskimi łączą języki bałtyckie wspólne elementy w słownictwie i gramatyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj