Estophilus

Kiedyś już pisałem o możliwościach wyjazdu do Estonii, szczególnie tych studenckich. Przypomnę tylko, że jest ich kilka – szkoły letnie (język, kultura itd.), wymiany studenckie (szczególnie Erasmus i kurs językowy dla studentów wyjeżdżających na Erasmusa), praktyki (Erasmus, inne), wolontariat (EVS). Innym programem jest stypendium Estophilus i o nim napiszę dziś kilka słów.

Estophilus jest stypendium przyznawanym przez estońskie Ministerstwo Edukacji za pośrednictwem Instytutu Estońskiego. Stypendium obejmuje okres od 1 do 10 miesięcy i jest finansowane w kwocie 40 000 EEK / 2 500 EUR za 5 miesięcy. Rekrutacje odbywają się dwukrotnie w ciągu roku – terminy to 1 października oraz 1 marca i przyznawanych jest po kilka stypendiów.

Wśród wymaganych dokumentów są zaświadczenie o studiowaniu na odpowiednich studiach, rekomendacja od promotora, plan badań, cv, wypełniony formularz oraz potwierdzenie z instytucji przyjmującej. Po stypendium należy rozliczyć się składając raport o wykorzystaniu stypendium.

O co w tym chodzi? Estophilus przyznawany jest na badania estońskiego języka i kultury przez studentów uniwersytetów zagranicznych. Stypendium ma na celu pomoc w prowadzeniu badań w ramach pracy magisterskiej bądź doktorskiej danego studenta. Tak więc jest to doskonała pomoc osobom, które planują swoje badania na tematy estońskie.

W ramach stypendium, oprócz zwiedzania bibliotek można uczyć się języka (za zgodą uniwersytetu), uczestniczyć w zajęciach (jw.), prowadzić badania zarówno w bibliotekach i podobnych instytucjach, jak i wśród kadry naukowej i społeczeństwa. Na pewno jest to dużo lepsze rozwiązanie niż teoretyzowanie na bazie dostępnej (i niestety skromnej) literatury dostępnej poza granicami Estonii.

PS. Moja praca magisterska także dotyczy tematu estońskiego, o czym wkrótce. :)

Kazimierz Popławski
Kazimierz Popławskihttps://www.eesti.pl
Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.
RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular