Estoński chór Collegium Musicale i polska NFM Orkiestra Leopoldinum wystąpią razem na 100 lat niepodległości obu krajów

0
561

Estonia, podobnie jak Polska, świętuje w tym roku stulecie niepodległości. Radosną rocznicę uczczą wspólne występy estońskiego chóru Collegium Musicale i polskiej NFM Orkiestry Leopoldinum. Z inicjatywy agencji muzycznej SONORA oraz dzięki współpracy Narodowego Forum Muzyki, Collegium Musicale, Eesti Kontsert i Instytutu Adama Mickiewicza, już pod koniec marca odbędą się dwa koncerty w Tallinie i Pärnu, z polsko-estońskim repertuarem. Następnie zespoły wystąpią we wrześniu na prestiżowym festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu i w Kłodzku.

Chór Collegium Musicale to jeden najsłynniejszych ambasadorów estońskiej muzyki chóralnej, trzykrotnie ogłoszony w Estonii Chórem Roku, w tym ostatnio w 2017 roku. NFM Orkiestra Leopoldinum w ciągu prawie czterdziestu lat swej działalności osiągnęła renomowaną pozycję na scenie muzyki klasycznej na świecie. Pod dyrekcją Endrika Üksvärava zespoły wspólnie wykonają utwory współczesnych kompozytorów z Polski i Estonii: Pawła Szymańskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Tõnu Kõrvitsa oraz Erkki-Sven Tüüra.

Cieszymy się, że udało nam się doprowadzić do spotkania właśnie tych dwóch zespołów. Oba od kilku lat konsekwentnie prezentują wybitnych twórców XX i XXI wieku swoich krajów. Dzięki nim poznajemy kompozycje znakomitych twórców, którzy stanowią swoistą wizytówkę współczesnej muzyki Estonii i Polski. Projekt ten jest doskonałą okazją do poznania kultur Polski i Estonii, przez pryzmat muzyki współczesnej, która okazuje się głęboko zakorzeniona w twórczości dawnej i ludowej. – zapowiada Stanisław Suchora, założyciel agencji muzycznej Sonora i jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia.

Szeroka woda to pierwszy w twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego cykl pieśni chóralnych opartych na tematach ludowych. Trzy utwory w dawnym stylu to dużo wcześniejszy cykl, będący stylizacjami renesansowych melodii. Nawiązaniem do muzyki dawnej będzie także motet Pawła Szymańskiego In Paradisum, wykorzystujący szczególnie popularny w średniowieczu i renesansie gatunek wokalny. Utwór przyniósł Szymańskiemu główną nagrodę Konkursu Międzynarodowej Fundacji Muzyki Polskiej w 1995 r.

W swoim Stabat Mater kompozytor Tõnu Kõrvits łączy słynną łacińską sekwencję z motywami estońskiej muzyki ludowej. Erkki-Sven Tüür to żywa estońska legenda. Podczas koncertów usłyszymy jego Igavik (Wieczność) – utwór poświęcony pamięci Lennarta Meriego, pisarza i polityka, pierwszego prezydenta Estonii po ponownym odzyskaniu niepodległości na początku lat 90. Drugi utwór Tüüra jest dedykowany pamięci estońskiego dyrygenta Peetera Liljego. Poświęcanie swoich dzieł nietuzinkowym postaciom wpisuje się w założenia kompozytorskie Tüüra, który chce, żeby jego twórczość stawiała pytania egzystencjalne.

Koncerty będą okazją do poznania kultur Polski i Estonii przez pryzmat różnych obliczy muzyki współczesnej tych krajów, czerpiącej inspirację z twórczości dawnej i ludowej.

Koncerty w Estonii realizowane są przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music. Wydarzenia w Polsce organizowane są przy wsparciu programu Estonia 100.

 

Koncert w Estonii: https://concert.ee/kontsert/oratorio-suure-reede-kontsert/?concert_start=1522339200

Koncert w Polsce: http://www.nfm.wroclaw.pl/wratislavia-cantans-2017/calendar/event/6414

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj