Estońska architektura drewniana

0
904
Tartu, dzielnica Vaksali, ul. Veski

Miłośnicy architektury drewnianej powinni zarezerwować sobie przynajmniej tydzień na zwiedzanie estońskich miast. W każdym z nich odnaleźć można całe dzielnice domków i bloków, które zachwycą pastelowymi kolorami, zdobieniami i przeszklonymi werandami.

Najbardziej znane atrakcje Estonii to kamienne Starówki Tallina i Tartu. Prawdziwymi perłami, najczęściej pomijanymi przez przewodniki i samych turystów, są drewniane dzielnice. W każdym z estońskich miast można podziwiać całe kwartały zbudowane w XIX i na początku XX wieku. W ciągu ostatnich lat są one regularnie restaurowane, dzięki czemu dzielnice zamieniają się w niemal czarodziejskie dzielnice kolorowych ścian, drzwi, okiennic i szklanych mozaik.

Drewniane dzielnice odnaleźć można zarówno w Tallinie, jak i w Tartu. W stolicy warto wybrać się do dzielnicy Kadriorg, która wciśnięta pomiędzy centrum miasta, a zespół pałacowo-parkowy o tej samej nazwie już pod koniec lat 90. stała się miejscem popularnym wśród tallińskiej bohemy. Odnaleźć tutaj można potężne drewniane bloki, jak i niskie domki jednorodzinne. Po przeciwnej stronie miasta znajduje się dzielnica Kalamaja („Dzielnica rybaków”, dosł. „Rybi dom”). Znajduje się ona na północ od Starego Miasta. Ostatnie lata przyniosły dzielnicy wzrost popularności wśród artystów, otwarto tutaj centrum kultury alternatywnej oraz kilka popularnych restauracji. Uus Maailm („Nowy Świat”) uznawana jest za centrum życia hippisowskiego. Dominują tutaj drewniane bloki. Dzielnica położona jest w pobliżu Starego Miasta, za Biblioteką Narodową.

Również w Tartu warto odwiedzić trzy dzielnice. Najstarszą dzielnicą jest magiczny Supilinn, którego nazwa w tłumaczeniu na polski brzmiałaby „Miasto-zupa”. Są tutaj ulice Ziemniaczana, Fasolowa, Grochowa, Melonowa itd. Dzielnica położona na zachód od centrum miasta, nad rzeką Emą. Po przeciwnej stronie Starego Miasta znajduje się Karlova. Oprócz niskiej drewnianej architektury znajduje się tutaj dwór oraz kilka budynków przypominających o zeszłej, betonowej epoce. Kolorami i przeszklonymi werandami zachwyca przydworcowa dzielnica Vaksali. Najpiękniejsze obiekty znajdują się przy ulicach Veski i Kastani, ale warto tutaj zabłądzić, bo dzielnica jest pełna magii.

Również pozostałe miasteczka Estonii mają albo w niemal całości zostały zbudowane z drewna, albo mają swoje drewniane dzielnice, albo przynajmniej mają pojedyncze perełki, które warto zobaczyć. Wyróżnia się szczególnie Võru, które powstało w XVIII w. Po najstarszych projektach pozostał regularny układ ulic, przy których stoją drewniane bloki oraz niskie domki. Najciekawsze obiekty znajdują się pomiędzy centrum a Jeziorem Tamula.

Na drewnianą architekturę warto również zwrócić uwagę w Valdze, Paide, Haapsalu, Viljandi, Rakvere i Parnawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj