Home / Blog / 5 estońskich atrakcji na długi weekend
Rynek w Tartu

5 estońskich atrakcji na długi weekend

Zima w tym roku długo nie daje za wygraną, ale to już chyba tylko kwestia czasu kiedy mróz, śnieg i lód będą musiały ustąpić ciepłym powiewom wiosny, kwiatkom na łące i wygrzewaniu się na słońcu. 5 naszych propozycji na długi weekend w Estonii.

Przeczytaj także:  TOP5 estońskich atrakcji na weekend majowy
Przeczytaj także:  TOP10 estońskich atrakcji

1. Soomaa

Soomaa po estońsku znaczy kraina bagien, a obszar ten objęty jest ochroną jako park narodowy. Spotyka się tutaj kilka rzek płynących z północy i południa kraju, co w czasie wiosennych roztopów znaczy jedno – powódź. W czasie „piątek pory roku” jak nazywają to zjawisko miejscowi, poziom wody wzrasta nawet o 5 metrów, a rzeki rozlewając się pokrywają powierzchnię nawet 150 km2. Jedyny środek transportu to łódka lub kajak…

2. Tartu

Tartu to kulturalne serce Estonii i dom “Ducha Tartu”. Ten ostatni odpowiada za niezwykłą atmosferę panującą w tym studenckim mieście – za uśmiechy i dobrą zabawę żaków, za romantyczne wieczory, za szalone imprezy i kolorowe festiwale. Na przełomie kwietnia i maja odbywają się dni studenckie w czasie, których studenci z bibliotek wychodzą na rynek i ulice, tańczą, śpiewają i bawią się przez kilka dni i nocy.

3. Tuhala nõiakaev

Nõiakaev to po estońsku “studnia czarownic”. Ów studnia znajduje się w północnej części kraju, w miejscowości Tuhala. Swoją nazwę otrzymała dzięki niezwykłemu zjawisku geologicznemu. W miejscu, w którym powstała, przepływają podziemne rzeki. Wiosną, kiedy rośnie poziom wody i nie może ona pomieścić się w podziemnych korytarzach jest wyrzucana przez studnię na powierzchnię ziemi.

4. Viljandi

To niewielkie miasteczko w południowej Estonii zachwyca swoją drewnianą architekturą oraz ruinami zamku. Po dawnej twierdzy zostało do dzisiaj zaledwie kilka ścian i trochę gruzu, ale są one niezwykle malowniczo położone nad jeziorem Viljandi. Miasteczko jest też ośrodkiem naukowym, który skupia się przede wszystkim na kształceniu artystów i ludzi kultury.

5. Taevaskoja

Położona na południu kraju, w pobliżu miasteczka Põlva, Taevaskoja to jedno z piękniejszych miejsc na spływ kajakowy. Przez tę krainę, której nazwa znaczy mniej więcej tyle co „niebiański dom” przepływa rzeka Ahja, która w piaszczystych wzgórzach wyżłobiła klify o pięknych, kolorowych zboczach.

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.