Strona głównaAktualnościWelcome to Estonia

Welcome to Estonia

Lekarstwo na obecne ciężkie czasy? Dlaczego nie przenieść się do Estonii?

Byłem tam niedawno, aby tłumaczyć jak sobie radzić z obecną recesją. Ostatnim razem, mieliśmy recesję w Wielkiej Brytanii w 1991 roku. W tym czasie Estończycy zaabsorbowani byli dążeniem do niepodległości po latach okupacji sowieckiej. W tamtych czasach, wielu oczekiwało najgorszego, jeszcze niedawno widzieli czołgi zarówno niemieckie, jak i sowieckie. Przeszli jednak przez ten proces jako nowy, młody kraj, zainteresowany dzieleniem się swoimi umiejętnościami ze światem zewnętrznym.

Ich matematycy byli zdolni do maksymalizacji korzyści z nowych technologii internetowych i zlikwidowania archaicznego systemu prawnego, Estonia zdołała zamienić się w e-kraj i wrzucić wszystko do Internetu.

Dzisiaj, Estończycy mają kraj całkowicie połączony kraj, z całkowicie przejrzystym prawem i wszyscy cieszą się możliwością przesłania zeznań podatkowych on-line. Elektroniczne dowody tożsamości również zostały wprowadzone, co w oczywisty sposób pomogło przyzwyczaić się społeczeństwu do wysokiego poziomu nadzoru, jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na szybkie wprowadzenie dowodów była możliwość ich wykorzystania również jako kart komunikacji publicznej.

Telefony komórkowe są używane niemal do wszystkiego, włączając prostą czynność jaką jest płatność za parkowanie (obecnie rozwiązanie wykorzystywane przez wiele samorządów na całym świecie), czy już wkrótce głosowanie w wyborach. Estońskie dynamiczne środowisko biznesowe było w stanie osiągnąć kilka międzynarodowych sukcesów, włączając w to Skype – usługi telefonii internetowej.

Ogólnie, Estonia radzi sobie lepiej z kryzysem niż większość państw. Doświadczyły one nieuniknionego krachu cen nieruchomości, prawdopodobnie oczekiwanego następstwa wcześniejszego boomu w tej branży. Wielu ludzi straciło swoje pieniądze, ale mądrzejsi czekają na odpowiedni moment, na podźwignięcie się rynku. Pomimo to, w kraju jak Wielka Brytania, przestrzeń jest ograniczona.

Oczywiście Estonia jest niewielkim krajem z około 1,5 miliona ludzi i nie oferuje dużego rynku dla największych graczy. Niewielki kraj oferuje jednak daje jedną niezwykle ważną korzyść. Możesz zrealizować tutaj swoje plany.

Miałem bardzo miłą pogawędkę przy piwie z prezydentem Estonii. Toomas Hendrik Ilves, czarujący i zrelaksowany, wyjaśnił że Estonia radziła sobie z ostatnim kryzysem dużo lepiej gdyż ich banki są własnością szwedzkich i fińskich instytucji, które ucierpiały już w 1991 roku i nauczone tym doświadczeniem są dużo bardziej ostrożne i niechętne do ponoszenia ryzyka.

Przekazał mi szczegółowe informacje o estońskim podatku dochodowym od przedsiębiorstw oraz 100%-wym zwolnieniu z niego firm, które reinwestują swoje zyski. Zasugerował, że więcej ludzi z Wielkiej Brytanii może chcieć otworzyć firmy w Estonii, co jest niezwykle proste odkąd Estonia jest członkiem unii ekonomicznej.

Możesz przypomnieć sobie ostatnie wiadomości jak nasza (brytyjska – przyp. tłumacza) Narodowa Służba Zdrowia w zestawieniach poniżej Estonii i kolejny, w którym donoszono o wątpliwościach dotyczących kosztów i problemów związanych z 12-miliardowej bazie danych pacjentów będącej aktualnie w fazie rozwoju.

Spotkałem estońskiego doktora, Madisa Tiika, który obserwował te same wyzwania w swoim własnym kraju. Brak szczegółowego zrozumienia złożoności zarządzania projektem i niezwracanie uwagi na sugestie niemożliwości wprowadzenia w życie, poradził sobie i zrobił to. System będzie rozwijany w przyszłym roku.

Mając przeszłość w IT, rozumiem, że brytyjska baza danych jest dużo większa, i że jest w niej dużo więcej rodzajów danych włączając w to wpisy tekstowe i zdjęcia rentgenowskie. Ale i obserwuję, że Friends Reunited (brytyjski odpowiednik Facebook.com – przyp. tłumacza) czy Facebook działają nieźle, i używając prostych dokumentów, obrazów czy XML, możesz wyświetlić cokolwiek w przeglądarce internetowej.

Być może jest to powód dlaczego wielu przedsiębiorców przeniosło się na wyspy lub innych małych państw. Pamiętają one plemienną atmosferę pierwszych dni ich powstania i posiadania statusu w tym społeczeństwie może dać gwarancję szybkiej realizacji planów tak długo jak się zna odpowiednich ludzi. Kluczem wtedy jest nie stać się państwem autorytarnym, jak ma to miejsce na wyspie Sark (jedna z Wysp Normandzkich – przyp. tłumacza).

Najważniejsze czynniki to włączenie i przejrzystość. Niektórzy ludzie argumentują, że założenie projektu ARPA w latach 80-tych (który ostatecznie stał się siecią Internet w latach 90-tych) było spiskiem mocarstw, który miał umożliwić czytanie naszych e-maili i stałej inwigilacji. Dodatkowo, im większy kraj tym głupsze reguły w nim panują.

Jeśli to jest problemem, czy wtedy nie wybrałbyś małego kraju jak Estonia, gdzie możesz zrealizować plany szybko i co ważniejsze, zapewnić realne zmiany?

 

Źródło: This article Copyright © Mike Southon 2009. All Rights Reserved. Originally published in The Financial Times. Mike Southon can be contacted at mike@beermat.biz, www.beermat.biz.

Tłumaczenie: Kazimierz Popławski

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular