Święta religijne

0
551

Vastapäev

Wypada w lutym, we wtorek przed Środą Popielcową. Tego dnia piecze się specjalne ciastka z bitą śmietaną, je się wieprzowinę z grochem lub kapustą. Na wsi istniał zwyczaj zjeżdżania na sankach z górki, kto dalej pojechał miał szansę na urodzaj jesienią. Jeśli pogoda na to pozwalała dzieci lepiły bałwana.

Wielkanoc

Wielkanoc posiada wiele nazw, każda jest związana z innym aspektem tych świąt. Są więc to święta wiosenne, święta jajek, mięsne (odnosi się do poprzedzającego Wielkanoc postu), Zmartwychwstania, a także huśtania od zwyczaju huśtania się. Z Wielkanocą związanych jest wiele tradycji, ale większość z nich ma zasięg międzynarodowy. Estońską osobliwością jest, wspomniane już, huśtanie. Wielki Piątek i Wielkanoc są dniami wolnymi.

Jüripäev

Święto obchodzone 23 kwietnia. Dzień ten był w kalendarzu tradycyjnym początkiem niektórych prac polowych, pierwszym dniem wypasu bydła oraz dniem przeprowadzek. Obecnie dzień ten jest rocznicą powstania z 1343 roku, kiedy to plemiona Estów walczyły o swoją niepodległość.

Volbripäev

Święto Wiosny, 1 maja, najhuczniej obchodzi się wieczór poprzedzający ten dzień. Pali się wtedy tzw. majowe ogniska, które oznaczały odejście zimy i nastanie wiosny. Nazwa tego dnia wywodzi się od Walpurii, uważano, że jest to dzień, w którym czarownice zbierają się na sabat. 1 maja jest dniem wolnym od pracy.

Jaanipäev

Dzień Św. Jana, jedno z najważniejszych świąt w roku, o najstarszym pochodzeniu. Obchodzone w całej Skandynawii. W wigilię św. Jana przyjaciele albo rodzina zbierają się i rozpalają ognisko. Przygotowuje się coś do jedzenia. W tą noc kwitnie kwiat paproci. Dawniej wraz z tym dniem rozpoczynały się sianokosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj