Home / Estonia dla dzieci / Jõulud – Boże Narodzenie

Jõulud – Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia – Jõulud w Estonii są niezwykle bogate i wielowymiarowe. Owa wielowymiarowość łączy się bezpośrednio z wielokulturowością Estonii lecz także z przemianami jakie w niej zachodzą. Święta w Estonii obchodzą luteranie, prawosławni, katolicy i ateiści. Wiele rodzin obchodzi dwukrotnie – święta luterańskie i prawosławne, obchodzone dwa tygodnie później. Dla chrześcijan są to dni radości, spokoju i spotkań w rodzinnym gronie.

Luteranie i katolicy Wigilię obchodzą 24 grudnia, a Boże Narodzenie 25 – 27 grudnia, natomiast prawosławni 7 stycznia obchodzą Wigilię, a Boże Narodzenie 8-9 stycznia.

Najważniejsze daty to 24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia), 25-27 grudnia (Boże Narodzenie), wigilia Nowego Roku (Sylwester, 31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia) oraz święto Trzech Króli (6 stycznia). Istotne daty to okres Adwentu (od początku grudnia do świąt Bożego Narodzenia), dzień św. Tomasza (21 grudnia), a na wyspach i zachodzie kraju dzień św. Knuda (7 stycznia).

Wraz z rozwojem gospodarczym święta stały się także okresem niekończących się interesów, a sklepy i domy handlowe już w październiku i listopadzie przygotowują się na tłumy klientów.

Obok wiekowych estońskich tradycji występują też nowe zwyczaje przyjęte od Finów i Skandynawów. Jednym z nich – najbardziej popularnym – jest świętowanie małych świąt Bożego Narodzenia podczas pierwszego tygodnia grudnia lub tak zwanych “przedświąt”, które to głównie są obchodzone wśród kolegów w biurach lub w innych miejscach pracy, zazwyczaj w połączeniu z jedzeniem i piciem grzanego wina.

Zapraszamy z serwisem KartkaSwiateczna.pl do poznawania estońskich tradycji świątecznych.

 

Rõõmsaid jõulupühi ja head uut aastat – Szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.