Maygarország, Maygar köztársaság, czyli po prostu Węgry

0
727

Węgry odgrodzone są od Estonii kilkoma państwami i zdają się nie mieć żadnych punktów stycznych z Republiką. Kierowanie się jednak logiką przestrzeni w wielu przypadkach zawiodło, i tym razem również tak będzie. Podobieństw jest wiele, jak choćby pochodzenie języka. estoński, fiński oraz węgierski pochodzą bowiem z grupy nieindoeuropejskiej; ugrofińskiej. Na tym jednak nie poprzestaniemy, jest też i muzyka, którą i Estończycy i Węgrzy uwielbiają, co widać i słychać. I jeszcze jedno – niezwykle silne poczucie tożsamości narodowej.
Zakończę już jednak wymianę podobieństw, ten tekst bowiem ma być poświęcony tylko Węgrom i cudach, jakie mogą oczarować wędrowca.

Węgrzy są potomkami Madziarów, którzy w X wieku przybyli na tereny węgierskie. Madziarowie są również założycielami pierwszej dynastii Árpadów. W 1001 roku Stefan I (997 – 1038) otrzymał od papieża Sylwestra II koronę królewską. Rok wcześniej przyjął chrzest i rozpoczął chrystianizację kraju. W 1301 roku dynastia Madziarów wygasła.

Kuchnia

Hungaricum, tak nazywane są produkty wytwarzane na Węgrzech, które można by nazwać po prostu narodowymi przysmakami. Bez wątpienia każdy z nas, przynajmniej raz w życiu miał okazję je spróbować, niekoniecznie wiedząc, że pochodzą właśnie stamtąd.

Co kojarzy się najbardziej z Węgrami, a co gości na naszych stołach? Leczo, ostra zupa gulaszowa oraz oczywiście papryka! Stwórzmy więc danie złożone z samych przysmaków węgierskich pochodzących z różnych miast.

Nasze danie podane będzie w porcelanie z Herend. Pokrojoną paprykę, zasmażamy z gyulai kolbász, wyborną kiełbasą z miasta Gyula. Kiełbasę możemy zastąpić węgierskim salami. Zapijamy czerwonym winem Egri Bikavér (Bycza Krew z Egeru) lub Tokajem. Na deser Vegyes Rétes (zwijane ciasto) i kieliszeczek likieru ziołowego Unicum. Wieczorem, po długim spacerze proponuję posmakować wódki morelowej z Kecskemét (kecskeméti barackpálinka).

Stara Buda – Budapeszt

Óbuda – pierwsza nazwa tego pięknego miasta utrzymała się do XIX wieku. Dopiero od 1873 roku nazwano je Budapesztem, łącząc dwa mniejsze Budę i Peszt. Dziś jedyną granicą dzielące je jest oczywiście Dunaj.

Wielu turystów twierdzi, że Budapeszt najpiękniejszy jest nocą. I choć muzea i galerie są pozamykane, to spacer pozwoli poczuć prawdziwą atmosferę miasta.

Najważniejsze zabytki – Buda. Wzgórze Zamkowe, Starówka (Plac Świętej Trójcy, Zamek Królewski, kościół św. Macieja, Basztę Rybacką). Góra Gallerta (niegdyś sądzono, że na niej odbywały się spotkania czarownic. Dziś na szczycie Góry znajduje się 40sto metrowy pomnik Wolności wzniesiony w 1947r. Zaprojektował go Zsigmond Kisfaludi Strobl). Muzeum Budapesztu (ekspozycja przedstawiająca historię miasta od V wieku do chwili obecnej).

Najważniejsze zabytki – Peszt. Most Łańcuchowy (pierwszy stały most na Dunaju), Most Elżbiety. Węgierskie Muzeum Narodowe. XIX – wieczna Bazylika św. Stefana (znajduje się w niej relikwia, dłoń św. Stefana, pierwszego króla Madziarów. Król ten w 1000 roku przyjął chrzest). Park Miejski (ma powierzchnię 94 ha, w Parku mieści się również jezioro, które ma 6 ha).

„Węgierskie morze” czyli Jezioro Balaton

Najczęściej odwiedzanym regionem jest oczywiście Balaton. Powierzchnia jeziora wynosi niemal 600 km kw. To jedno z największych jezior Europy Środkowej.

Balaton znany jest przede wszystkim z wód mineralnych, leczniczych, nad które ściągają rzesze spragnionych relaksu turystów z całej Europy. Najstarszym miastem w regionie Balatonu jest Keszthely, które warto zwiedzić choćby ze względu na barokowy pałac Festeticsów, uważany za najpiękniejszy w regionie.

Jedną z najbardziej znanych Mekk uzdrowiskowych jest z kolei Hévíz, w którym to znajduje się drugie co do wielkości na świecie jezioro cieplicowe. Dzięki specyficznym właściwościom wody te mają ogromną moc uzdrawiania.

Zabytki UNESCO

Góra Zamkowa i Góra Gellerta (Budapeszt). Ulica Andrassy i Dzielnica Żydowska (Budapeszt). Tysiącletnie Główne Opactwo Benedyktyńskie (Pannonhalma). Założone w II wieku n.e. przez Rzymian Pécs wraz ze starochrześcijańskimi grobowcami. Ściany kaplic oraz grobowców, zbudowanych w IV wieku ozdobione są freskami przedstawiającymi sceny biblijne. Region winny Tokaj-Hegyalja. Park Narodowy w Hortobágy. Rezerwat Hollókő. Zachowano w niej tradycyjną średniowieczną strukturę etnograficzną. Jezioro Fertő-tó (Neusiedler See). Jaskinia krasowa w Aggtelek. Według badań wiek jasniki szacuje się na 2 miliony lat.

Podstawowe informacje

Powierzchnia: 93 030 km2
Ilość mieszkańców: 10 043 000
Podział administracyjny: 19 województw, 22 miasta na prawach wojewódzkich, 214 miast, 2898 gmin
Stolica: Budapeszt (1861300 mieszkańców)
Święta: 1 stycznia, 15 marca, Poniedziałek Wielkanocny, Poniedziałek Zielonych Świątek, 1 maja, 20 sierpnia (Święto Narodowe), 23 października, 25 i 26 grudnia
Klimat: Kontynentalny
Granice: Słowacja (północ), Ukraina (północny wschód), Rumunia (wschód), Serbia i Chorwacja (południe), Słowenia i Austria (zachód).
Większe miasta: Debreczyn, Miskolc, Segedyn, Pecz, Győr
Ustrój: republika wielopartyjna z jednoizbowym parlamentem – Zgromadzenie Narodowe

Ambasada Republiki Węgierskiej w Warszawie
ul.Chopina 2
00-559 Warszawa
tel. (22) 628-44-51 do 55
e-mail: magyar@optimus.waw.pl

Ambasada i Konsulat RP w Budapeszcie
Városligeti fasor 16,
tel. 342-55-66, 351-17-21

Strony internetowe
Przedstawicielstwo Węgierskiej Turystyki: www.hungary.com
Sieć biur informacji turystycznej: www.tourinform.hu
Kursy walut: www.mnb.hu
Węgierskie Koleje Państwowe: www.mav.hu
Komunikacja autobusowa: www.volanbusz.hu
Jaskinie węgierskie: www.barlang.lap.hu
Zamki węgierskie: www.varak.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj