Juliusz Verne

Juliusz Verne
Juliusz Verne

Juliusz Gabriel Verne, Jules Gabriel Verne – pisarz francuski urodzony 8 lutego 1828 roku w Nantes – zmarły 24 marca 1905 roku w Amiens. Jeden z pionierów gatunku science fiction, nazywany „dziadkiem science fiction”.

Napisał wiele powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych, oraz (co jest mniej znane) pisał powieści historyczne i geograficzne. Obecnie jego książki powszechnie zalicza się do literatury młodzieżowej. Jego ojciec – Pierre Verne prowadził kancelarię adwokacką. Młody Juliusz (za namową rodziny) studiował w Paryżu prawo, próbował zarabiać na giełdzie, ale nie rezygnował z prób literackich. Po kilkunastu latach różnorodnych, wytrwałych poszukiwań rozpoczął cykl powieści „Niezwykłe podróże”, które zapewniły mu poczesne miejsce w światowej literaturze. Wydawcą utworów Verne’a był Pierre-Jules Hetzel publikujący „Magazyn edukacji i rozrywki”. Znanego autora i przedsiębiorczego wydawcę łączyły wieloletnie kontrakty, kilkakrotnie przedłużane. Verne podróżował po świecie znacznie mniej niż bohaterowie jego utworów, a ponieważ był ogromnie oczytany, dlatego z literatury czerpał do swoich książek informacje geograficzne, historyczne, techniczne. Dla swych potrzeb warsztatowych stworzył i korzystał z dużego zbioru fiszek – bazy danych – z informacjami.

Jego wielką pasją było żeglarstwo – miał na własność kolejno trzy łodzie. Żona – Honorine (ślub – 1857 rok), syn – Michel (urodzony w 1861 roku). Kilka tytułów powstało jako efekt współpracy z innymi autorami. Pośmiertnie wydane utwory Juliusza Verne’a były przeredagowywane i uzupełniane (nawet w znacznym stopniu) przez syna. Twórczość Verne’a wielokrotnie adaptowano na potrzeby teatru (już za życia pisarza) i filmu.

Najbardziej znane utwory

W osiemdziesiąt dni dookoła świata (Le tour du monde en quatre-vingt jours, 1872)
Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi (20 000 lieues sous les mers, 1870)
Tajemnicza wyspa (L’île mystérieuse, 1874)
Podróż do wnętrza Ziemi (Voyage au centre de la Terre, 1864)
Dzieci kapitana Granta (Les enfants du capitaine Grant, 1868)
Pięć tygodni w balonie (Cinq semaines en ballon, 1863)
Piętnastoletni kapitan (Un capitaine de quinze ans, 1878)
Dwa lata wakacji (Deux ans de vacances, 1888)
Z Ziemi na Księżyc (De la Terre a la Lune, 1865)
Wokół Księżyca (Autour de la Lune, 1869)
Robur zwycięzca (Robur le conquerant, 1886)
Michał Strogow (Michel Strogoff, 1876)
Mateusz Sandorf (Mathias Sandorf, 1885)
Północ kontra Południe (Nord contre Sud, 1887)
Napowietrzna wioska (Le village aérien, 1901)

Powieść, Verne a Inflanty

Skąd pomysł u Verne’a na umieszczenie wydarzeń powieści w Inflantach? Właściwie brak informacji świadczących o związkach pisarza z tym regionem. To, co łączyło Verne’a i Inflanty jest zapewne zamiłowanie autora do podróży, które często odbywały się tylko pomiedzy kartami książek przez niego czytanych.

Portal Eesti.pl
Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.
RELATED ARTICLES

Amanda

Pojednanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular