Home / Blog / Europejska Stolica Kultury

Europejska Stolica Kultury

Przed Tallinem, przed Estonią wielki rok – Tallin do końca grudnia będzie Europejską Stolicą Kultury.

Co to oznacza? Mnóstwo imprez, najróżniejszych wydarzeń i interesujących wykładów. To oczywiste, wystarczy spojrzeć na program tego kulturalnego karnawału.

Warto też spojrzeć na ESK z zupełnie innej strony. Niemal 20 lat Estonia odzyskała niepodległość, w 1991 roku była jedną z piętnastu republik sowieckich. Było szaro, biednie, piętrzyły się problemy najróżniejszego rodzaju – od gospodarczych, poprzez społeczne po polityczne. Dziś Estonia należy już do zupełnie innej ligi państw. Dzisiaj kiedy estońscy politycy ogłosili swojego rodzjau koniec historii (szukania sojuszników i budowania fundamentów nowoczesności), Estonia stoi przed ogromnym wyzwaniem – dokąd pójść.

Przemyślany wybór zapewni, że kraj będzie jeszcze nowocześniejszy, jeszcze bardziej kolorowy i jeszcze bardziej artystyczny. Kiedyś usłyszałem takie zdanie, że „Estończycy studiują albo politologię, albo ekonomię, a i tak wszyscy zostają artystami”. Mam nadzieję, że ESK to będą studia i politologiczne, i ekonomiczne, a wszystko to przełoży się na estoński artyzm i szczęśliwość.

Strona: tallinn2011.ee.

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.