Home / Author Archives: Teodor Konopka

Author Archives: Teodor Konopka

Teodor Konopka
1938 – Wilno. 1940-45 – w Estonii. Powrót do Polski. 1945-46 – Gliwice, 1946-52 - Jelenia Góra, od 1952 – Wrocław. Szkoła podstawowa ukończona w Jeleniej Górze. We Wrocławiu – Technikum Budowy Maszyn Elektrycznych, później uzupełniająco – Technikum Elektroenergetyczne. Z ponad 46 lat pracy – 42 przepracowałem w Elektrociepłowni Wrocławskiej na stanowiskach związanych z ruchem elektrycznym Zakładu. W 1958 roku związałem się z ruchem esperanckim. Od 2003 roku – na emeryturze. Żonaty. Dwoje dzieci, dwoje wnucząt.

Mój przodek Johann Heinrich Rosenplänter

Pod koniec XVII wieku albo na początku XVIII osiedlili się w ówczesnej guberni liwońskiej Imperium Rosyjskiego pochodzący z Turyngii Rosenplänterowie (po niemiecku „hodowca róż”). W roku 1782 w Valmierze (obecnie Łotwa) urodził się Johann Heinrich, syn kierownika stacji pocztowej. Krótko pracował jako nauczyciel domowy; ukończył studia teologiczne na uniwersytecie w Dorpacie (Tartu, Estonia).

Read More »

Wspomnienia Teodora Konopki: Co mnie wiąże z Estonią?

Gdzieś na przełomie XVIII i XIX wieku osiedlił się w Estonii niejaki Adam, biegle mówiący po francusku i niemiecku, nie wyjawiający swego pochodzenia. Zamieszkał w chacie w lesie i miejscowi zaczęli go nazywać Waldmann – Leśny Człowiek. Swoje pochodzenie i historię wyjawił tylko jakiemuś miejscowemu niemieckiemu baronowi, jednak związał go ...

Read More »