Home / Podróże / Vőrumaa

Vőrumaa

Stolicą regionu jest Vőru. Region liczy 39 202 (1 stycznia 2003) mieszkańców. Położony jest w południowo-wschodniej Estonii, jest najbardziej na południe wysuniętym regionem Estonii.

Haanja

Wysoczyzna Haanja położona jest na południowym-wschodzie kraju przy granicy z Łotwą oraz Rosją, na południe od Vőru. Największe wzniesienie to Munamägi o wysokości 318 metrów – największe wzniesienie Estonii oraz państw bałtyckich. Największe miasta położone na wzniesieniach Haanja to Vastsellina, Kose (pod Vőru), Misso, Rouge, u granic wysoczyzny miasto Vőru oraz Łotewskie Aluksne i Ape, Rosyjskie Petseri. Znajdują się tu źródła rzek: Piusa i Vaidava.

Wieża obserwacyjna na Górze Munamägi

Historia wieży obserwacyjnej na Górze Munamägi (Góra Wielkie Jajko) sięga początków XIX wieku. W roku 1816 trójkątna wieża do obserwacji Inflant została wzniesiona przez F. G. Struwe. W 1870 roku została wzniesiona nowa konstrukcja licząca 8 metrów. Pracę kontrolował zwierzchnik okręgu Haanja pan Tuul. W 1890 roku została wzniesiona wieża mająca 12 metrów. Obiekt został wzniesiony przez społeczeństwo z inicjatywy J. Kolga. W 1925 i 1939 roku wieże były wznoszone przez władze regionu Vőru. Wieża wybudowana w 1925 roku miała 17 metrów wysokości. Dozorcą wieży w latach 1925-1939 był Eduard Hannus. W latach 1938-1939 wybudowano nową wieżę. Budowa nadzorowana była przez Alberta Mägi – technika w rządzie regionu Vőru. Wzniesienie wieży wymagało 36 000 cegieł, 120 m3 kamieni, 265 m3 żwiru, ton cementu i 110 m3 wody. Wszystkie te materiały musiały być dostarczone na górę. Drewno do rusztowań i okiennic było pozyskiwane na Górze Munamägi i Górze Vällamägi. Deski były piłowane w tartakach w Vőru i Sänna. Podstawowe prace budowlane zostały zakończone w czerwcu 1939 roku. Oficjalna ceremonia otwarcia wieży została odwołana z powodu sytuacji panującej w Europie i Estonii. Nowa wieża miała wówczas 25,7 metra wysokości. Najważniejsze prace na wieży od roku 1960 to: instalacja przewodów telefonicznych i elektrycznych, dobudowa jednego piętra i rekonstrukcja klatki schodowej, stworzenie kawiarni w suterenie i przed wieżą oraz stworzenie wystawy “Naturalne i kulturalne relikty (pomniki) w Estonii”. Dodatkowe piętro dobudowano na wieży w 1969 roku, pod nadzorem architektów: Toomasa Reina i Veljo Kaasika. Wieża po rozbudowie osiągnęła wysokość 29 metrów. Pierwsze zachowane zdjęcie wieży pochodzi z początków XX wieku. Najdłużej pracujący dozorcy w wieży to: Eduard Tagamets – 23 lata, Heinard kalk – 21 lat, Heli Trolla – 15 lat, Sirje Orav (Lehtsalu) – 13 lat.

About Portal Eesti.pl

Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.