Strona głównaPodróżeTrzy dni w Ida-Virumaa

Trzy dni w Ida-Virumaa

Ida-Virumaa jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów w Estonii. Leży pomiędzy Zatoką Fińską, a największym w państwach bałtyckich Jeziorem Peipsi. Malownicze miejsca regionu zachwycają swoją specyfiką: 70 kilometrowym wybrzeżem morskim, 42-kilometrową, uroczą, piaszczystą linią brzegową Jeziora Peipsi, dziewiczymi lasami, ukrywającymi 70 mniejszych jezior.

Ze względu na położenie geograficzne przez wieki Ida-Virumaa była jednym z ważniejszych punktów strategicznych podczas wielkich wojen.
Ze względu na bogatą tradycję oraz przyrodę jest miejscem doskonałym zarówno dla poszukiwaczy tajemnic historycznych oraz wielbicieli ciszy pośród nieskażonej natury.

Ruszając z Tallina do Narwy, pierwszym miejscem, które należy zobaczyć jest mała wioska Kalvi. Znajduje się tam stary dwór ziemski, otoczony pięknym parkiem. Całość wygląda jak jeden z wielu tajemniczych zamków.

Następnym miejscem godnym zobaczenia jest Purtse, zamek forteca, który ma dwumetrowe wąskie mury. Dodatkową atrakcją jest jego położenie blisko jednego z jezior. Zamek zbudowano w 1553 roku. Obecnie znajduje się tu ogromna sala koncertowa.

Miasteczko Jõhvi (stolica Ida – Virumaa) nosi na swoich barkach ponad 800 letnią historię. Największą atrakcją jest kościół – bastion św. Michała (Püha Mihkli). Ta okazała gotycka budowla zbudowana została w XIII wieku. Z kościołem wiąże się wiele starych legend. Według jednej z nich, w podziemiach kościoła wiją się długie korytarze. Jeden z nich prowadzi do innej twierdzy, w Järve. Drugi tunel ma mieć swój koniec tuż przy brzegu Zatoki Fińskiej.

Położenie Jõhvi miało iście strategiczny wymiar dla handlu, ponieważ leżało na szlaku łączącym Tallin z St. Petersburgiem oraz Tartu z St. Petersburgiem. Do dziś to miasto jest głównym centrum handlowym regionu Ida-Virumaa.

20 kilometrów na południe od Jõhvi znajduje się ortodoksyjny klasztor w Kuremäe. Do tego miejsca każdego roku ściągają pielgrzymi z państw bałtyckich oraz Rosji. Klasztor stanowi najlepszy przykład doskonale zachowanej ortodoksyjnej architektury.

Natomiast 15 kilometrów na północ od Jõhvi, znajduje się niezwykle piękne i znane w całym Regionie Bałtyckim wapienne wybrzeże (red. wapień jest narodowym kamieniem Estonii. W Tallinie, na wapiennym wzgórzu Toompea w X wieku, zbudowano bowiem pierwszą twierdzę Estów). Najokazalszy fragment tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego znajduje się w Ontika (55,6 m n.p.m.).

Wybrzeże to nie jedyny cud natury estońskiej. W Ontika znajduje się również największy w Estonii wodospad. Bardzo możliwe, że w niedługim czasie znajdzie się on na światowej liście UNESCO.

Jadąc dalej, docieramy do Toila, kurortu wypoczynkowego oddalonego od Jõhvi lub Ontika o niecałe 15 minut jazdy samochodem. Toila to niewielkie miasteczko znane z malowniczego parku, plaży oraz oczywiście hotelu. Według mnie park w Toila jest najpiękniejszym parkiem w Estonii. 50 km od Jőhvi znajduje się punkt graniczny w Narwie. Narwa jest czwartym pod względem wielkości miastem w Estonii. Przepływa przez nią rzeka o tej samej nazwie. W średniowieczu panowali tu Duńczycy, którzy zbudowali ogromny twierdzę. To przykład średniowiecznego budownictwa obronnego. Następnie, swoją siedzibę w Narwie miał król Szwedów, który rozbudował miasto, nadając mu typowy dla ówczesnej architektury, barokowy kształt. Ostatnimi rządzącymi byli Rosjanie.

Podczas II wojny światowej większa część niegdyś pięknej Narwy została zniszczona, ale ogromny duński Zamek przetrwał. Współcześnie jedna jego część znajduje się po drugiej stronie rzeki, w Iwanogrodzie (Rosja). Po 1945 roku Rosjanie rozpoczęli odbudowę Narwy oraz okolic.

Na szczególną uwagę zasługuje maleńkie Sillamäe, miasteczko zbudowane za czasów ZSRR. Do 1991 roku było jednym z tzw. „zamkniętych miast”, ponieważ znajdował się tu główny kompleks fabryczny. Zarówno Narwa, jak i Sillamäe są „żywymi skansenami” radzieckiej architektury.

Dziś Ida-Virumaa tętni życiem. Każdego roku odbywa się tu mnóstwo różnorakich imprez o charakterze kulturalnym (festiwale, koncerty, wystawy). Do najważniejszych zalicza się: Dzień Górnika w Toila (ostatnia niedziela lata), Festiwal Rzeźb w Jőhvi, Festiwal „Muzyka Siedmiu Miast”. Wszędzie znajdują się również nocne kluby, restauracje, kasyna. Ida-Virumaa oferuje przebogatą paletę rozrywek: wodne zajęcia rekreacyjne, wędkarstwo, jazdę konną, piesze oraz rowerowe wycieczki. Dostęp do krystalicznie czystych wód przyciąga każdego roku spragnionych wypoczynku turystów. A wszystko to w „pięknych okolicznościach przyrody”. Nawet zimą nikt się nie może nudzić. W Kohtla-Nõmme znajduje bowiem się centrum narciarskie.

Nieskażona przyroda, przytulne miasteczka, muzea, zamki – to wszystko składa się na całość, której nie można przeoczyć będąc w Estonii.

 

Tłumacznie: Joanna Felicja Bilska.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular