Home / Podróże / Ida-Virumaa

Ida-Virumaa

Stolicą jest Jőhvi (13,5 tys. mieszkańców). Region liczy 176 181 (1 stycznia 2003) mieszkańców. Ida-Virumaa ma 3364,05 km2. Największe miasta to: Narva, Kohtla-Järve, Jőhvi, Kivioli, Sillamäe, Püssi, Narva-Jőesuu. Region położony jest w północno-wschodniej Estonii.

Atrakcje turystyczne

Pałac Kalvi położony jest nad Zatoką Fińską, 130 kilometrów na wschód od Tallina i 90 kilometrów na zachód od Narwy, w okolicy wsi Aseri. Historia posiadłości Kalvi sięga 1196 roku. Obecny Pałac Kalvi, który jest chroniony jako pomnik kultury i architektury, został zbudowany w latach 1908 – 1914, ruiny wcześniej zbudowanych zamków nadal można zobaczyć. W Pałacu Kalvi znajduje się obecnie czterogwiazdkowy hotel otoczony przepięknym widokiem parku. Hotel, znany z atmosfery estońskiego ciepła i gościnności, oferuje turystom dobre posiłki w restauracji i piękne okolice do spokojnych spacerów po długim dniu zwiedzania. Na południe od Narwy znajduje się zbiornik, który szczyci się sławą jednego z największych i najwydajniejszych zalewów w Północnej Europie, który wart zobaczyć.

Kuremäe

Wieś Kuremäe położona jest w gminie Illuka wśród malowniczych jezior. W pobliżu Kuremäe jest miejsce zwane Kurtna. Miejscowy krajobraz jest chroniony prawnie. Okolica szczyci się 40 jeziorami pełnymi ryb i raków. Miejsce jest atrakcyjne pod względem liczby możliwości turystyki aktywnej – plaże, biwakowanie.

Żeński zakon w Kuremäe jest jednym z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie Ida-Viru. Zakon jest jedynym funkcjonującym do dziś w Estonii zakonem żeńskim. W przeszłości prawosławny zakon żeński Puhtitsa, obecnie Kuremäe, został założony w 1891 roku przez księcia Sergeia Dahhovskiego. Obecnie są tu 154 zakonnice, zajmują się uprawą oraz hodowlą zwierząt.

We wsi i w jej okolicach można znaleźć wiele miejsc, które łączą słowiańskie i estońskie legendy. Przykładem jest magiczne źródło u stóp wzgórza oraz stary dą. Pod tym drzewem – jak mówi legenda – wypoczywał Kalevipoeg (bohater eposu narodowego). Lokalna ludność wierzy, że wody źródła i kora dębu mają właściwości lecznicze.

W klasztorze jest możliwość wynajęcia pokoju.

Narva – rzeka

Rzeka na granicy z Rosją. Jej długość wynosi 77 kilometrów, wypływa z jeziora Pejpus – stanowi jego jedyny odpływ, uchodzi do Zatoki Narewskiej. Najważniejsze miasta położone nad Narvą to Narva, Narva-Jőesuu oraz rosyjski Jaanilinn. Na rzece spiętrzono wody tworząc Zalew Narewski, większa jego część leży poza granicą Estonii – w Rosji. Do Zalewu Narewskiego wpada Pljussa – rzeka w Rosji.

About Portal Eesti.pl

Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.