Estońskie ciekawostki

0
609

Atika, Kapri, Borodino, Soodoma, Kosova, Pariis – historyczne miejsca na świecie? Nie, to tylko nazwy niektórych estońskich miejscowości.

Co łączy KaZaA, Skype i Hotmail? Oczywiście Estonia! To tu powstały te technologie.

Estonia ma najwięcej kraterów po uderzeniach meteorytów (na jednostkę powierzchni) na świecie.

Jaką pamiątkę z Estonii najczęściej kupują turyści? Vana Tallinn – likier – znany i ceniony estoński trunek.

Estońskim ewenementem jest bardzo niska średnia wieku osób tworzących partyjne i rządowe elity (można spotykać się ze stwierdzeniami, że jest to jedna z głównych przyczyn sukcesu radykalnych estońskich reform).

Estonia jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych państw świata pod względem gospodarczym. W Index of Economic Freedom (2005) Estonia zajęła 4. miejsce, a wyprzedziły ją kolejno Hong Kong, Singapur i Luksemburg.

W 1994 roku Estonia jako pierwsza na świecie wprowadziła podatek liniowy – obecnie wynosi 22% (lub 0%) i jest obniżany.

Estończycy mogą zgłaszać własne projekty ustaw, płacić podatki głosować przez Internet. Od 2003 roku Estończycy za pomocą elektronicznych dowodów osobistych mogą przeprowadzać transakcje bankowe, płacić za jazdę autobusem czy w restauracjach.

Dzięki informatyzacji posłowie mogą brać udział w posiedzeniach parlamentu z najdalszych zakątków świata – potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do Internetu.

Przypominasz sobie Pippi Langstrump i Dzieci z Bullerbyn? Między innymi te postacie i ich światy namalowała rysownik estońskiego pochodzenia Ilon Wikland (Maire-Ilon Pääbo). Architektura estońskich miast stała się inspiracją dla światów kreślonych na podstawie książek Astrid Lindgren, z która współpracowała ponad 20 lat. Ilon Wikland urodziła się w 1930 roku w Tartu, dzieciństwo spędziła w Haapsalu, mieszkała także w Tallinie. W 1944 z rodziną, w obawie przed sowiecką okupacją przeniosła się do Szwecji, gdzie mieszka do dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj