Archiwum zorganizowanych wydarzeń

Dni Estońskie (13-15, 19, 21-22, 28 maja 2005)

Szczegółowe informacji o Dniach Estonii znajdują się w sekcji „Działalność Stowarzyszenia ProEstonia”.

Slajdy z Estonii (8 lutego 2005)

We wtorek 8 lutego 2005 roku o godzinie 18.30 odbędzie się pokaz slajdów prezentujących Estonię. Pokaz odbędzie się w Śródmiejskim Domu Kultury przy ulicy Marszałkowskiej 19 (wejście od Oleandrów).

Animacja w Gdańsku (9 stycznia 2005)

Po październikowym przeglądzie animacji estońskiej w Warszawie, tym razem zapraszamy do Gdańska.

Filmy estońskie obejrzeć będzie można 9 stycznia 2005, od godziny 19:45.

Miejsce: Dyskusyjny Klub Filmowy Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość Blondynki” / Akademickie Centrum Kultury UG – Stołówka studencka Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 58.

Przegląd estońskich filmów animowanych (1, 2 października 2004)

Gorąco zapraszamy na przegląd estońskich filmów animowanych w dniach 1-2 października 2004 od godz. 20:00. Przegląd odbędzie się w kinie LAB, w Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6. W piątek 1 października pokażemy filmy rysunkowe, natomiast w sobotę 2 października – filmy „lalkowe”. Jeśli myślicie, że humor brytyjski jest najbardziej specyficzny i najczarniejszy, to grubo się mylicie.
List ambasadora Estonii - Aivo Orava

Zorganizowany w dniach 1-2 października przegląd estońskich filmów animowanych okazał się dużym sukcesem. Miernikiem tego jest frekwencja – oglądający wypełnili salę po brzegi, siedzieli także na dostawianych krzesełkach, a nawet na podłodze (!). Drugim dowodem sukcesu jest list ambasadora Republiki Estonii w Polsce – Aivo Orava.

Animacja estońska jest jakością samą w sobie. Oryginalna forma, specyficzny estoński humor. To wszystko sprawiało, iż filmy wzbudzały emocje – był śmiech, była zaduma, były oklaski. Najżywsze reakcje wzbudziły chyba „Karl i Marylin” Priita Pärna i „Barbarzyńcy” Hardi Volmera.

Możliwe, że podobne przeglądy zostaną zorganizowane w innych miastach Polski.