Teatr Ad Spectatores w Estonii

0
441

Pierwszy spektakl teatru Ad Spectatores powstał w marcu 1997 roku we Wrocławiu, choć dopiero w 27 października 2000 roku działalność teatru zarejestrowano w księgach Sądu Gospodarczego.

W tym roku teatr świętuje 10. rocznicę działalności artystycznej. Idea tego teatru polega na stworzeniu alternatywnego świata sztuki i eksperymentowanie na polach dramaturgicznym, aktorskim i inscenizacyjnym.

Początkowo tworzyli go aktorzy Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i dzięki ich twórczemu zaangażowaniu Ad Spectatores stał się największym teatrem prywatnym we Wrocławiu. Co roku granych jest nawet 150 przedstawień (w tym od 5 do 6 premier). Ad Spectatores występował na scenach w Moskwie, Berlinie i Bratysławie. Na początku listopada br., Maciej Masztalski, dyrektor artystyczny, wraz z kilkoma aktorami (teatr zatrudnia blisko 20 osób) przyjeżdża do Estonii by wstępnie rozeznać się, jak wygląda życie kulturalne a w szczególności teatralne w tym kraju.

Zamysłem dyrektora Masztalskiego jest stworzenie dialogu między estońską a polską sztuką teatralną i dzięki takiej dyskusji stworzenie wspólnego przedstawienia.

W trakcie pobytu w Estonii Ad Spectatores odwiedzi Uniwersytet w Tartu. Zaplanowane jest spotkanie ze studentami, które będzie miało miejsce 3 listopada w Centrum Jezykowym przy ulicy Naituse 2-207 o godz. 18. Aktorzy mają w planach także spotkanie z niezależnymi twórcami teatru Uusteater z Tartu. Jednym z planowanych spotkań jest przewidziane w Ambasadzie Polskiej w Tallinie.

Miejmy nadzieję, że wizyta będzie owocna i stanie się inspiracją do napisania sztuki, która wpisze się w historie Teatru Ad Spectatores i polsko-estońskiej współpracy kulturalnej.

Zapraszamy na strony teatru: www.adspectatores.art.pl oraz www.youtube.com/user/adspectatores.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj