Program Dni Estoński we Wrocławiu i Warszawie

0
489

Warszawa:

19 maja o godzinie 19.00 w Centrum Spotkań „Chłodna 25” otwarta zostanie wystawa zdjęć z Estonii autorstwa Irminy Olszewskiej „Przystanek Estonia”, podczas otwarcia wystąpi ambasador Estonii. Podczas otwarcia będzie serwowane piwo estońskie.

21 maja o godzinie 19.00 w Centrum Spotkań „Chłodna 25” będzie pokaz slajdów z opowieściami o Estonii „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Estonii, ale boicie się zapytać”.

21 i 22 maja w Warszawie odbędzie się festiwal Dark East Music Meeting. W ramach festiwalu wystąpi DJ 4-GOT-10 z Estonii (21.05, 18:00) oraz zespół Forgotten Sunrise(22.05, 18:00) również z Estonii.

Stowarzyszenie ProEstonia objęło patronat honorowy nad festiwalem.

28 maja w Kinie LAB o godzinie 17:30 odbędzie się przegląd animacji estońskiej „Animacja estońska II”.

 

Wrocław:

13 maja w godzinach 10.00-15.00 (wstęp wolny) odbędzie się konferencja Estonia – historia i współczesność. Goście z Estonii: Prof. Olaf Mertelsmann i Silver Loit (Tartu).

13-14 maja, o 17.00 (bilety 10zł) rozpocznie się przegląd animacji estońskiej.

14 maja, o 18.30 nastąpi otwarcie wystawy fotografii i filmów Johannesa Pääsuke
przemówienie Ambasadora Republiki Estonii w Polsce, pana Aivo Orava, mały bankiet

Dla Róży – więcej niż oberki!
15 maja, o 14.30 (wstęp wolny) estońska niespodzianka

15 maja, o 16.30 (wstęp wolny) otwarciewystawy fotografii i filmów Johannesa Pääsuke
literacki dialog polsko-estoński: Jacek Podsiadło, tłumacz literatury estońskiej Aarne Puu, poeta estoński z młodej grupy literackiej Erakkond, Margus Lattik, Jürgen Rooste

15 maja, o 19.00 (bilety 10 zł) Oberki w Browarze „Rita” – grupa Dla Róży z Węgajt i Sofia Joons z Tallina: polsko-szwedzko-estońskie muzykowanie

Szczegółowe informacje

Wystawa zdjęć Irminy Olszewskiej
Centrum Spotkań „Chłodna 25”
Warszawa
ul. Chłodna 25 (róg ul. Żelaznej)/ul. Żelazna 75a
tel. (22) 620 24 13
biuro@chlodna25.pl
www.chlodna25.blog.pl, www.chlodna25.pl

Dark East Music Meeting
Centralny Dom Qultury
Warszawa
ul. Burakowska 12
www.demm.org

Forgotten Sunrise. „Cięższe niż Metal, mroczniejsze niż Gotyk, zimniejsze niż Elektronika – witamy w hipnotycznym epitafium dla tego dekadenckiego świata”.

Prawdopodobnie najbardziej znany zespół na alternatywnej scenie w Estonii, łączący w swojej twórczości elementy wielu stylów muzycznych. Sam zespół określa swój styl jako deathbeat, co oznacza połączenie darkwave, synthpop, trip-hop, industrial, nawet death metalu i wielu innych. W kompozycjach usłyszeć można ciężkie rockowe brzmienia, jazzowy puls, a także taneczne rytmy nowoczesnej elektroniki spowite dozą psychodelii i mrocznym klimatem. Intrygująco brzmią duety wokalne lidera i gitarzysty zespołu Andersa Meltsa z Tiiu Kiik – dziewczyną o delikatnym, aksamitnym głosie obsługującą instrumenty klawiszowe i skrzypce. Zespół występuje na największych festiwalach na Litwie (Death Comes…, Menuo Juodaragis, Kunigunda festival).

Ich najnowszy album „Ru:mipu:dus”, zawierający 10 utworów z remiksem wykonanym przez Ghost (GGFH) oraz video, ujrzał światło dzienne na początku 2004 roku.
źródło: independent.pl, więcej: www.forgottensunrise.com.

Przegląd animacji estońskiej
Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
Al. Ujazdowskie 6
04-461 Warszawa
tel. (22) 6281271 w. 160
snieg@csw.art.pl
www.csw.art.pl/kino_lab/

 

Konferencja Estonia – historia i współczesność
Kolegium Europy Wschodniej
Wrocław
ul. Kiełbaśnicza 5

Estonia – historia i współczesność. Historia, etnologia, polityka zagraniczna, kultura: 1918 – 2005.

O godzinie 10:00 (13.05) zostanie otwarcie Konferencji i „Dni Estońskich”. Wystąpienia Wojciecha Kazaneckiego (Prezes DOSS) oraz Anny Michalczuk (Pomysłodawca i główny koordynator Dni Estońskich).

Ogodznie 10:15 wystąpienie wprowadzające Szymona Araszkiewicza (DOSS), po czym o 10:20 rozpocznie się panel I (moderuje Wojciech Osypiuk (DOSS)). Na tą część konferencji przewidziano wystapienia dr Olafa Mertelsmanna (Estonia, Uniwersytet w Tartu) „Estonia under Stalinist Rule” (z tłumaczeniem), dr Grzegorza Rdzanka (Instytut Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Wrocławski) „Konsekwencje Integracji z NATO dla estońskiej obronności” oraz dr Marcina Brockiego (Katedra Etnologii, Uniwersytet Wrocławski) „Tartuska semiotyka kultury”.

O godzinie 12:30 przerwa na kawę, a o 13:00 zostanie otwarta druga część konferencji (moderuje Szymon Araszkiewicz (DOSS)). Na panel II przewidziano wystąpienia Jakuba Jędrasa (Polska, ProEstonia) „Metsavennad – Leśni Bracia. Antykomunistyczny ruch oporu w powojennej Estonii.”, Silvera Loita (Estonia) oraz Michała Patyny (Polska, ISM, DOSS) „Rosyjska mniejszość w Estonii”.

O 15:30 obiad w „Bazylii” przy ulicy Kuźniczej.

 

Przegląd animacji estońskiej
Kino Atom
Wrocław
ul. Piłsudskiego

Animacje estońskie. Filmy w oryginalnej, estońskiej wersji językowej z angielskimi napisami. Pokazy przeznaczone są dla widzów dorosłych. Przegląd zorganizowany przez Stowarzyszenie ProEstonia przy pomocy Ambasady Republiki Estonii w Polsce, Joonisfilm, Nukufilm.

Parada pingwinów (Pingviinide paraad), 2002 – Julia Pihlak, Riho Unt – Nukufilm – 12 minut.

Na pewnej wyspie turyści gromadzą się, aby zobaczyć rzadkie zjawisko przyrody. Bez żadnego powodu, tysiące pingwinów maszerują w bliżej nieokreślonym kierunku. Historia o młodym człowieku, który w absurdalnej sytuacji, dopóki wierzy w szczęśliwe rozwiązania, wciąż pozostaje człowiekiem.

Internet Samuela (Saamueli Internet) , 2000 – Riho Unt – Nukufilm – 28 minut.

Estoński chłop Samuel i jego udomowiona świnia zostają wciągnięci (dosłownie) w Internet, gdzie spotykają galerię postaci z bohaterami popularnych gier i erotyczną tancerką na czele…

Stół (Laud) , 2004 – Jelena Girlin, Mari-Liis Baasovskaja – Nukufilm – 19 minut.

Roza urodziła wiele dzieci. Każde z nich miało innego ojca. Główna bohaterka Rita jest jej najmłodszą córką, która podobnie jak matka, ma trudności z porodem. Mroczny obraz inspirowany twórczością Tadeusza Kantora. Vivat, crescat, floret vagina! Frank i Wendy (Frank ja Wendy), 2005 – Priit Pärn, Kaspar Jancis, Ülo Pikkov, Priit Tender – Joonisfilm – 7×10 minut.

Dwoje amerykańskich tajnych agentów, Frank i Wendy, zostaje wysłanych do najniebezpieczniejszego miejsca na świecie zwanego Estonią. Estonia okazuje się miejscem niedorzecznym, bardziej nawet niż sami agenci. Oś zła nie zaprzestaje ataków na Franka i Wendy, dla których ratowanie świata jest chlebem powszednim…

 

Wystawy fotografii i filmów Johannesa Pääsuke
Muzeum Architektury
Wrocław
ul. Bernardyńska 5

Estońska niespodzianka
Empik
Wrocław
Scena na dole, Rynek

Literacki dialog polsko-estoński, Polsko-szwedzko-estońskie muzykowanie
Browar Mieszczański
Wrocław
ul. Hubska 44-48

Poprzedni artykułAugust Gailit
Następny artykułViimsi
Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj