Piłka nożna w Estonii: Levadia Tallinn

0
1012

Estoński football (zwłaszcza w wykonaniu drużyn klubowych) był dla nas Polaków niczym terra incognita. Przynajmniej do lipca bieżącego roku. Wówczas to mistrz naszego kraju po porażce 0-1 z Levadią Tallin pożegnał się z marzeniami o Champions League.

Lekceważony zespół estoński po dosyć pechowym remisie w Sosnowcu (tam grała Wisła) wygrał w Tallinie i zakończył pucharową przygodę Krakowian na II rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Mimo iż ów wyczyn został uznany największym sukcesem Estończyków w historii, to pamiętać należy że Levadia nie tylko Polakom potrafiła popsuć humor. Wcześniej w sezonie 2006/07 podobnego zawodu doznali kibice holenderskiego Twente Enschede. Holendrzy z rywalizacji o Puchar UEFA odpadli w identyczni jak nasi piłkarze okolicznościach (1-1 u siebie i 0-1 na wyjeździe).

Pogromcy Wisły

Klub w obecnym kształcie powstał z połączenia Levadii Maardu oraz Saddama Tallin i ma na koncie sześć mistrzostw kraju (licząc osiągnięcia L. Maardu) i sześć pucharów Estonii. Sezon 2008 (w Estonii grają systemem wiosna- jesień) Levadia skończyła z 29 wygranymi, sześcioma remisami i jedną porażką. Jeszcze lepszy okazał się sezon 2009, który przyniósł 21 punktową przewagę nad drugą w tabeli drużyną Sillamäe Kalev i w rezultacie siódme mistrzostwo kraju. Na 198 możliwych do zdobycia punktów Levadia zgromadziła 97 i poniosła zaledwie jedną ligową porażkę (z Trans Narva). Koronę króla strzelców zdobył Vitali Gussev (26 trafień w 36 meczach).

Zwycięstwa 8-0 z FC Kuressaare i JK Tammeka, czy 7-0 z JK Viljandi Tulevik tylko potwierdzają obecną hegemonię Levadii. Drużyna rozgrywająca swoje mecze na stadionie Kadrioru jest (wraz z Florą Tallin) najbardziej utytułowanym estońskim zespołem. Poza wymienionymi wcześniej siedmioma tytułami mistrzowskimi, na koncie ma także sześć Pucharów Estonii oraz estońskie Superpuchary. Jej rezerwy w 2009 roku zajęły pierwsze miejsce w Esiliidze (drugi poziom rozgrywek w Estonii), lecz jako drużyna rezerw nie mogą awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej – Meistriliigi.

Stołeczna dominacja

Od samego początku istnienia Meistriliigi (1991 rok, a pierwsze mistrzostwo w roku 1992) aż do chwili obecnej rozegranych zostało 19 sezonów. System rozgrywek różnie się kształtował: pierwszy sezon rozegrany został poprzez podział na dwie grupy (zgodnie z kluczem geograficznym wschód- zachód) następnie zaś utworzono kolejne dwie grupy które miały wyłonić kolejno mistrza oraz spadkowiczów. Do roku 1998 grano systemem jesień- wiosna. Cykl zmieniono na wiosna- jesień, przez co jeden sezon był krótszy). W tym okresie po mistrzostwo Estonii udało się sięgnąć zaledwie 5 drużynom. Wspomniane Levadia i Flora (po 7 tytułów) oraz Norma (2 tytuły), Lantana (również dwa) i TVMK (w 2005 roku) są drużynami z Tallina, co pokazuje iż nigdy nie udało się zdobyć mistrzostwa zespołowi spoza tego miasta! Prymat stolicy podkreśla fakt, iż obecny wicemistrz (Sillamäe Kalev) jest dopiero czwartą drużyną spoza stolicy której udało się zdobyć wicemistrzostwo kraju. Ta sztuka udała się wcześniej JK Eesti Põlevkivi Jõhvi, JK Viljandi Tulevik i Trans Narva. Nieco lepiej dzięki temu ostatniemu klubowi wygląda kwestia Pucharu i Superpucharu Estonii. Do miasta nad rosyjską granicą Puchar Estonii trafił w sezonie 2000- 2001 zaś Superpuchar dwukrotnie (2007 i 2008 rok). Jak więc widać z powyższych danych, między piłkarskim Tallinem a reszta kraju jest kolosalna przepaść. Bardzo prawdopodobne, że owa przepaść jeszcze będzie się pogłębiać…

 

Źródła:

1. www.zczuba.pl/zczuba/1,90957,6743594,Fuzje__fuzje__fuzje___czyli_o_rywalach_polskich_druzyn.html.
2. www.transfermarkt.co.uk/en/verein/5771/levadia-tallinn/datenfakten/erfolge.html.
3. www.rsssf.com/tablese/esthist.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj