Strona głównaAktualnościII Dni Estonii w Krakowie 7-11 marca 2007

II Dni Estonii w Krakowie 7-11 marca 2007

Szeroki program kulturalny II edycji Dni Estonii w Krakowie jest wręcz unikalną w skali kraju możliwością zdobycia wiedzy na temat procesów i zmian, które zaszły na północy Europy w ostatnim dwudziestoleciu. W Polsce niewiele uwagi poświęca się poznawaniu kultur najbliższych sąsiadów, nasza wiedza dotycząca Estonii jest znikoma. Organizatorzy Dni Estonii w Krakowie starają się to zmienić, wierzą w wartość estońskiej kultury dla Europy i starają się ją propagować w myśl zasady, że wzajemne poznawanie się narodów sprzyja rozwojowi ich harmonijnych stosunków, na czym niewątpliwie powinno nam wszystkim w zjednoczonej Europie zależeć.

Dni Estonii w Krakowie organizowane są przez konsula honorowego Republiki Estonii, pana Piotra Palucha. Współorganizatorami Dni Estonii w Krakowie są: Ambasada Republiki Estonii w RP, Stowarzyszenie ProEstonia, koło naukowe studentów UJ (W)Koło Rosji, Fundacja Studentów i Absolwentów UJ Bratniak, Akademia Ekonomiczna, Kino pod Baranami, Pub U Louisa.

Dni Estonii rozpoczną się wernisażem zdjęć p. Magdaleny Rawłów, absolwentki etnologii i antropologii kulturowej, przewodniczki górskiej. Pani Magdalena fotografuje amatorsko od 9 roku życia. Na wystawie prezentowane będą zdjęcia powstałe w czasie jej podróży do Tallina, poprzez które spróbuje przybliżyć widzom piękno i oryginalność estońskiej przyrody i architektury.

Wieczorem tego samego dnia w kinie Pod Baranami odbędzie się przegląd estońskiej animacji. W Estonii produkowanych jest rocznie aż osiem filmów animowanych. To dużo, jeśli wziąć pod uwagę wielkość kraju oraz fakt, iż filmy te mają takie same budżety jak filmy fabularne. Co ważniejsze, estońska animacja zaliczana jest do najlepszych na świecie, zdobywa liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Estońskie filmy animowane to obrazy opisywane jako absurdalne, dziwne, filozoficzne czy surrealistyczne. Łączy je specyficzne estońskie poczucie humoru i charakterystyczny stosunek Estończyków do otaczającego ich świata. Są ważnym elementem estońskiej kultury i tożsamości, w Polsce jednak niewiele o nich wiadomo. Przegląd będzie okazją, aby zapoznać się z tym oryginalnym aspektem estońskiego życia kulturalnego.

W czwartek swój wykład w Akademii Ekonomicznej będzie miał Linnar Viik – ojciec estońskiej rewolucji internetowej. Linnar Viik jest doradcą do spraw IT estońskiego premiera i kilku prywatnych firm (w tym TELE2), a jednocześnie szkoli informatyków i prowadzi własną firmę komputerową Vissionary Linnar. Pan Viik jest twórcą programu Skok Tygrysa. Głównym założeniem programu było wplecenie w tkankę estońskiego narodu umiejętności obsługi komputera i znajomości technologii informatycznych, a nie promowanie ich jako szczególnych umiejętności dostępnych dla technologicznej elity. Jednym z sukcesów Pana Viika jest wprowadzenie internetowego głosowania w wyborach lokalnych.

Kolejnym wydarzeniem będzie wykład `Setu – ludzie pogranicza`. Wykład poprowadzi p. Jakub Jędras dziennikarz Polskiego Radia, absolwent etnologii oraz specjalistycznych studiów wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim, prezes stowarzyszenia Pro Estonia. Pan Jakub prowadził badania etnologiczne między innymi wśród społeczności Setu w południowo-wschodniej Estonii, jest współautorem książki `Setu – etnokofesyjna grupa pogranicza`. Setu to jedna z najciekawszych estońskich mniejszości etnicznych. Zamieszkuje ona tereny przygraniczne, pomiędzy Estonią a Rosją, przez co uległa wpływom rosyjskim i przyjęła prawosławie, w odróżnieniu od dominującej części estońskiego społeczeństwa, pozostającej przy wyznaniu luterańskim. Pogranicze dwóch ośrodków o diametralnie różnej organizacji religijnej, kulturowej i mentalnej wpłynęło na ukształtowanie się fascynującego etnosu, z którym będzie można się zapoznać w czasie czwartkowego wykładu, uzupełnionego warsztatami pieśni i tańców ludowych, prowadzonych przez członków zespołu ZETOD. Zespół ZETOD narodził się jesienią 2003 roku. Kapela składa się z 4 muzyków z Setumaa, przygraniczna południowo-wschodnia Estonia. Zetod odgrywa szczególną role w promowaniu i rozwoju narodowej muzyki setu. W swojej twórczości łączy nurty rockowe z folkiem i punkiem, przeplatając je z motywami pieśni ludowych z regionu Setumaa. W 2005 roku ZETOD wydał pierwszą płytę w języku setu `Lätsi välla kaema` i już zdążył zdobyć uznanie krytyków i publiczności – jest uważany za jeden z najlepszych młodzieżowych zespołów muzycznych w Estonii. Z ich rockową twórczością będzie można się zapoznać w czwartek o godz. 20.00 w Klubie Żaczek.

W piątek odbędzie się koncert poświęcony twórczości Arvo Pärta. Chór Pro Arte pod batutą dyrygenta, Macieja Tworka, wykona przy częściowym akompaniamencie organów i perkusji wybrane utwory chóralne najwybitniejszego żyjącego estońskiego kompozytora. Twórczość Arvo Pärta reprezentuje nurt zwany minimalizmem. Nawiązuje ona do hesychii (z gr. uciszenie), praktyk medytacyjno-ascetycznych mnichów ze Świętej Góry Atos. Najprostsze formy muzyczne i skromne instrumentarium tworzą muzykę pełną pokory, a zarazem czystą i szlachetną, przenikniętą na wskroś subtelną metafizyką.

Dni Estonii zakończą się w niedzielę serią wykładów o kulturze estońskiej i pianistycznym recitalem estońskiej muzyki poważnej. Program dnia tworzony jest we współpracy z „Villa Decius”. U podstaw wszelkich programów Stowarzyszenia leży idea spotkań przedstawicieli różnych dziedzin nauki i kultury, narodowości i obszarów zainteresowań, wymiany myśli, promocja pluralizmu i tolerancji w życiu publicznym. Cykliczne spotkania w ramach programu `Willa – Kraj – Europa` pozwalają zapoznać się szerokiej publiczności z kulturą poszczególnych europejskich krajów.

Patronat nad całą imprezą objął prezydent Krakowa. Sponsorem Dni Estonii jest Orange.

Serwis Estonia onLine – Eesti.pl objął patronat nad imprezą.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular