Flower power

Dawanie kwiatów to poważna sprawa w Estonii. Zanim pospieszysz się z zakupem kwiatów musisz poznać kilka reguł, jeśli nie chcesz urazić obdarowywanej osoby.

Jeśli nie trzymasz ogromnego bukietu, upewnij się czy łączna liczba kwiatów nie jest zarezerwowana na inną okazję. Kilka cyfr jest zarezerwowanych dla śmierci – jeśli nie chcesz wysłać niestosownej informacji – weź to pod uwagę. Powyżej dziesięciu reguła ta nie ma znaczenia, prawdopodobnie ponieważ ludzie przestają liczyć. Róże są najpopularniejszymi kwiatami, można wręczać pojedyncze sztuki, czerwone pozostaw ukochanej osobie. Pomijając róże, białe kwiaty symbolizują śmierć. Nigdy nie dawaj starszym ludziom białych kwiatów. Niebieskie kwiaty, szczególnie wśród osób rosyjskojęzycznych, symbolizują bogactwo, ale i wywierają ogromne wrażenie. Uważaj z żółtymi kwiatami z kilku powodów. Wielu starszych Estończyków wierzy, że żółty kolor, a co za tym idzie również żółte kwiaty, reprezentują zazdrość. Ten przesąd pochodzi ze średniowiecza, kiedy żółty był kolorem sukien noszonych przez kobiety o zmiennej naturze. Prawdopodobnie tłumaczy to, dlaczego żółte kwiaty powinny być dawane jedynie kobietom prowadzącym bogate życie seksualne. Ciekawostką jest, że żółte róże wybierane są najczęściej przez pary homoseksulane. Storczyki stosownie do swojego długiego życia symbolizują długowieczność i siłę, lilie natomiast są idealne gdy chcesz okazać szacunek. Musisz być ostrożny z czerwonymi kwiatami ponieważ wielu Estończykom przywodzą na myśl sowieckie skojarzenia.

Biorąc wszystkie wskazówki pod uwagę, bez przeszkód możesz obdarować bliskie osoby.

Przesądy

Jak każda szanująca się kultura, także estońska posiada ludowe wierzenia dotyczące szczęścia i pecha. Typowe europejskie przesądy – dotyczące stłuczenia lustra, przechodzenia pod drabiną, etc. są przestrzegane, jednak przestrzegając kilku specyficznych, estońskich rad podróż do Estonii będzie bezpieczniejsza.

Nigdy nie podawaj reki przez próg. Jeden z was musi wejść lub wyjść. Gdy czarny kot przebiegnie przed Tobą – odwróć głowę i spluń trzy razy przez lewe ramię – to jedyny sposób, aby uchronić się przed nieszczęściem. Przynieść nieszczęście może także osoba, której drogę przebiegł czarny kot. Jeśli zapomnisz czegoś w domu, odwrócisz się i wrócisz po to, pech wynikający z zapominalstwa może być zneutralizowany przez przejrzenie się w lustrze przed odwróceniem głowy. Jest to niezły sposób, aby upewnić się, że nie zapomniałeś niczego np. spodni. Sukces finansowy gwarantuje przejazd samochodem przez most, kiedy w tym samym momencie most kolejowy będzie pokonywał pociąg. Nie wiadomo ile wypadków zostało spowodowanych przez kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, dla osiągnięcia sukcesu, ale ludzie których szczęście wzrosło mają prawdopodobnie świetne ubezpieczenia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Portal Eesti.pl
Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular