Demografia Estonii

1
1230
Podczas Festiwalu Pieśni nawet 25 tysięcy śpiewaków uczestniczy w koncercie.

Estonia jest jednym z najmniejszych krajów europejskich. Dane statystyczne pokazują, że niestety coraz mniejszym.

Wg najnowszych danych demograficznych, w dniu 1 stycznia br. Estonia miała 1 286 540 obywateli. Liczba ta jest mniejsza o 7915 osób w porównaniu z danymi sprzed roku. Za zmniejszającą się populacją stoi migracja i negatywny wynik przyrostu naturalnego. W zeszłym roku Estonię opuściło 10 871 osób i w tym samym czasie osiedliło się 4416 osób.

Negatywny wynik osiągnął również przyrost naturalny. Urodziło się 14 054 dzieci, ale 15 514 osób zmarło.

Liczba ludności Estonii regularnie się zmniejsza od 1991 roku i od lat przyczyny tego stanu rzeczy są te same – migracja i niski lub negatywny przyrost naturalny. Obecna liczba ludności jest aż o ok. 270 tys. niższa w porównaniu z danymi z przełomu lat 80. i 90. XX w.

Jedyne miejsca, w których odnotowuje się przyrost ludności to Tallin wraz z całym regionem Harju oraz Tartu. W Tallinie zameldowanych jest 419 830 osób. Większość z prawie 4 tys. nowych zameldowanych mieszkańców miasta w 2012 roku to efekt wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej.

Z drugiej strony niektóre miasta mierzą się z ogromnym tempem wyludnienia. W ciągu ostatniej dekady Narva i Kohtla-Järve straciły po ok. 10 tys. mieszkańców. Ciekawostką jest, że 327 estońskich wsi liczy mniej niż 3 mieszkańców, a kolejnych 102 zupełnie nie ma stałych mieszkańców!

 

Dane pochodzą z baz Stat.ee.

1 KOMENTARZ

  1. Mieszkam w Danii z 5 studentkami z Estonii. Byc moze tylko jedna z nich wroci do domu. Reszta po studiach chce wyjechac do Wielkiej Brytanii, Stanów, zostać w Danii. Oczywiście życie to zweryfikuje ale właśnie tak Estonii ubywa młodych i ambitnych ludzi. Szkoda, choć jestem w stanie to zrozumieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj