Atrakcje Polski

0
538

Według Legend naszym protoplastą był Lech. Stąd też wywodzą się pierwsze nazwy tureckie Lechistan, litewskie Lenkija, ruskie Lach czy też węgierskie Lengyel. Nazwy te wywodzą się najprawdopodobniej od plemienia Lędzian, które zamieszkiwało południowy = wschód. Nazwa Polska pochodzi natomiast od plemienia Polan, zamieszkującego tereny dzisiejszej Wielkopolski. Dowodem na to, iż plemię istniało jest Biskupin (k. Gniezna). Uważa się, że jest to najstarsza osada naszych praprzodków. Powstała ona w VIII wieku p.n.e.

W przeszłości stosowano również nazwy łacińskie tj. Terra Poloniae lub Regnum Poloniae.

W IX wieku w „Opisie grodów z północnej strony Dunaju” autorstwa Bawarskiego Geografa pojawiają się pierwsze konkretne nazwy plemion słowiańskich: Goplan, Ślężan, Opolan, Wiślan oraz Lędzian i Dziadoszan.

Pierwszą dynastią byli Piastowie (Polanie). Pierwszym władcą Mieszko I, który w X wieku przyjął chrzest. 996 rok jest uważany za datę powstania niezależnego państwa.

Pierwszą stolicą było Gniezno. Z Gnieznem związana jest legenda o braciach: Lechu, Czechu i Rusie. Szukając ziem do osiedlenia Lech wybrał ziemię na której rósł stary dąb. Na dębie mieściło się gniazdo orła. Według podać Lech miał rzec „Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gniezdnem go nazwę”. Pierwszą stolicą było Gniezno. Odbyła się tam pierwsza koronacja króla polskiego. To niewielkie miasto uważa się za kolebkę katolicyzmu na naszych ziemiach. Tędy również biegnie „szlak piastowski”. Niedaleko miasta znajduje się najstarsza polska osada, Biskupin.

Tradycyjna kuchnia polska

Kuchnię polską uważa się za jedną z bogatszych ze względu na dość złożone wpływy kulturowe. Od wieków znajdujemy więc elementy kuchni żydowskiej, zachodniej, wschodniej, południowej. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie mają narodowych, tylko i wyłącznie sobie znanych przysmaków.

Potrawą typowo polską jest bigos czyli gotowana, kiszona kapusta z dodatkiem grzybów oraz różnych gatunków mięs. Najlepiej smakuje z chlebem, choć można go też jeść z ziemniakami.

Polski obiad winien składać się z dwóch dań: zupy i dania głównego. Najbardziej znanymi zupami są: żurek, barszcz czerwony, rosół, grzybowa. Najbardziej znanymi drugimi daniami jest panierowany kotlet schabowy (z ziemniakami i kiszoną, gotowaną kapustą lub kiszonymi ogórkami, choć w zależności od regionu podaje się zamiast kapusty: buraczki lub gotowaną marchew), golonka, kaszanka, schab ze śliwkami, dziczyzna. Tradycyjnie mięsa polewało się zawiesistymi, tłustymi sosami. Wiele mięs przygotowywało się wcześniej dodając miód.

Polska słynie również ze znakomitych kiełbas i wędlin. Na polskich stołach – co można zauważyć np. podczas różnorakich uroczystości – królują dziesiątki odmian kiełbas i wędlin, boczki, szynki.

Polskie serniki (słodkie ciasto z sera) podbiły świat.

Podstawowymi trunkami były i są: piwo, oraz znakomite i znane tylko u nas miody pitne(np. kasztelański).

Każdy region w Polsce ma swoje lokalne przysmaki. Daniem poznańskim jest kaczka z jabłkami lub w buraczkach, słodkie, z makiem rogale marcińskie oraz poznańskie pyzy, zwane inaczej pampuchami (bułki drożdżowe na parze) czy też szagówki (kopytka). Na wschodzie Polski najbardziej znane są pierogi z kapustą, serem, mięsem, grzybami,bliny, chłodnik… litewski (biały jogurt, buraki, zielenina, czosnek) oraz kiszone pomidory. Wybierając się do Krakowa warto spróbować kiełbasę krakowską przyrządzaną na wiele sposobów. Kuchnia obszaru nadmorskiego charakteryzuje się przede wszystkim daniami rybnymi. Z kolei na południu kraju – w górach – polecam słone oscypki(wyrabiany jest z sera owczego).

Co warto zobaczyć w Polsce?

Jeśli powiem – wszystko, nie będzie to związane z tym, że pochodzę z Polski. To kraj o przebogatej historii, której pamiątki pod postacią zabytków po dziś dzień możemy podziwiać. Ten kraj ma swój urok i spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych turystów. Dzięki położeniu geograficznemu mamy od północy dostęp do Bałtyku, a od południa piękne góry. Polski krajobraz tworzą również mokradła i torfowiska(najpiękniejsze to Czerwone Bagna, nad Biebrzą), parki narodowe, rezerwaty, skanseny, lasy, łąki, jeziora oraz stare miasta, zamki. Mamy też krainę jezior,Mazury. Polska pod każdym względem może więc stanowić wymarzone miejsce dla żądnych przygód wędrowców. Ale skupmy się na najważniejszych miejscach.

Polskie miejsca na liście UNESCO

Kraków. Tysiącletnie miasto. Mieści się tu drugi najstarszy w Europie uniwersytet (Uniwersytet Jagielloński) Uczelnia powstała w 1364 roku. Kraków jest stolicą polskiej kultury i sztuki. Co warto zobaczyć? Rynek Główny będący największym średniowiecznym placem w Europie, Wawel, kościół Mariacki, będący niegdyś osobnym miastem Kazimierz, dzielnica żydowska.

Kopalnia soli w Wieliczce. Wydobywa się w niej sól od XIII wieku. Kopalnia ma długość ok. 350 km. W Wieliczce mieści się kaplica św. Kingi, setki solnych rzeźb, zdobień, jeziora, poczta polska, restauracje, kino. Odbywają się tu tez koncerty muzyki klasycznej.

Kalwaria Zebrzydowska. Sanktuarium kultu Maryjnego zostało stworzone na wzór drogi krzyżowej w Jerozolimie. Istnieje od XVII wieku.

Warszawa. W czasie II wojny światowej niemal całkowicie zrównana z ziemią. Na listę UNESCO została wpisana warszawska Starówka.

Toruń i Zamość. W Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik. Architektura miasta stanowi przykład doskonale zakonserwowanej i oryginalnej budowy, niezmienionej od 700 lat. Warto również przyjrzeć się z bliska Krzywej Wieży. Perłą renesansu jest natomiast Zamość.

Malbork. Zamek Zakonu Krzyżackiego w Malborku o powierzchni ok. 20 ha to największa gotycka twierdza w Europie.

Puszcza Białowieska. Jest największym naturalnym obszarem leśnym w Europie.

Auschwitz – Birkenau. Muzeum obozu zagłady. Inaczej Oświęcim – Brzezinka, z czasów II wojny światowej. Miejsce to upamiętnia okrucieństwa hitlerowców, którzy dopuścili się masowej zagłady ludzi wielu narodowości.

Kościoły w Świdnicy i Jaworze. Świątynie Pokoju.

6 drewnianych kościołów w Małopolsce. Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lachowice, Lipnica Murowana, Orawka, Sękowa i Szalowa. Kościoły zbudowano bez użycia gwoździ oraz pił na przełomie XIV i XV wieku.

Niestety na tej liście zabrakło jeszcze kilku miejsc, które z pewnością zostaną w niedługim czasie na niej umieszczone. Bez względu jednak na UNESCO, warto zobaczyć choć raz Poznań, Kazimierz Dolny oraz Gdańsk.

Poznań. Odwieczne miasto handlu… Gród powstało w IX wieku. w 1253 roku nadano mu prawa miejskie. Poznań uważa się za jedno z najciekawszym miast do zwiedzania w Polsce. Znajduje się tu najstarsza w Polsce katedra chrześcijańska z X wieku. Jednak sercem miasta jest średniowieczna Starówka z renesansowym Ratuszem. Nieopodal znajduje się Góra Przemysła wraz z pozostałościami poznańskiego zamku z XV wieku. Na Rynku znajdują się też liczne muzea, galerie sztuki oraz dziesiątki kawiarni i restauracji, kościoły i fragmenty murów obronnych. Stare dzielnice np. Jeżyce zachowały swoją oryginalną architekturę. Na Łazarzu zaś znajduje się największa w Polsce Palmiarnia. Najbardziej lubianą ulicą przez poznaniaków jest Św. Marcin. W Poznaniu każdego roku odbywa się międzynarodowy festiwal teatralny MALTA, na który zjeżdżają się artyści z całego świata. Funkcjonują też największe w Polsce Międzynarodowe Targi Poznańskie i wiele innych imprez zarówno kulturalnych jak i handlowych.

Kazimierz Dolny nad Wisłą. Mekka dla artystów. Na osławione już festiwale filmowe oraz festiwal muzyki ludowej przyjeżdżają do Kazimierza każdego roku tysiące ludzi. To najbardziej malownicze miasteczko w Polsce, uważane za żywy skansen. Przed wiekami leżąc na szlakach handlowych (był tu niegdyś port) bogaci kupcy fundowali piękne kamienice, które można podziwiać do dziś. Jest to najczęściej fotografowane miasto w Polsce.

Gdańsk. Największe w kraju stare miasto z Bazyliką Mariacką, największą gotycką ceglaną świątynią świata, a także katedrą w Oliwie ze słynnymi organami. Będąc w Gdańsku nie można nie odwiedzić Sopotu ze słynnym olem i deptakiem, Gdyni, maleńkie Wejherowo. To kraina kaszubska. Można więc nie tylko podziwiać uroki zabytków, ale poznać też bliżej wspaniałą kulturę i język Kaszubów.

Wrocław. Sieć kanałów, 12 wysp, kilkadziesiąt mostów. Niektórzy nazywają Wrocław polską Brugią. Kilka lat temu miasto w wyniku wielkiej powodzi znacznie ucierpiało. Obecnie odrestaurowano Starówka, ze oraz niezwykle piękny zespół gotyckiej architektury sakralnej. Prawdziwym karbem jest Ostrów Tumski.

Parki. Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy i in.

Góry. Tatry, Karkonosze, Bieszczady, Góry Stołowe i in.

Bałtyk. Ośrodki turystyczne: Mielno, Międzyzdroje, Ustka, Trójmiasto, Szczecin i in.

Informacje podstawowe

Nazwa: Rzeczpospolita Polska
Położenie: Europa Środkowa
Powierzchnia: 323,9 tys. km2
Oficjalny język: polski (indoueuropejski, słowiański)
Stolica: Warszawa
Granice: Polska graniczy z Niemcami (zachód), Czechami (południe), Słowacją (południe), Białorusią (wschód), Litwą (północny – wschód), Ukrainą (wschód) i Rosją (Obwód Kaliningradzki, północ).
Waluta: złotówka polska 1 zł = 100 groszy
Regiony geograficzne: Małopolska, Mazowsze i Podlasie, Warmia, Mazury i Suwalszczyzna, Wielkopolska, Podkarpacie, Śląsk, Pomorze.
Podział terytorialny (1999 rok): gminy (2489), powiaty (308) i województwa (16).
Największe miasta: Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Katowice i Lublin
Euroregiony: po 1990 roku powstało 13 euroregionów, których celem jest rozwój sąsiedzkich kontaktów, współpracy gospodarczej, ochrona środowiska, współpraca kulturalna.
Ludność: Polska jest uważana za kraj niemal całkowicie jednolity narodowościowo. Według spisu z 2003 roku Polskę zamieszkuje 38,191 mln ludzi.
Mniejszości: 3,26% (2002). Polskę zamieszkują przedstawiciele 9 mniejszości narodowych: Białorusini, Czesi, Litwini, Niemcy, Ormianie, Rosjanie, Słowacy, Ukraińcy, Żydzi i 4 mniejszości etnicznych: Karaimi, Łemkowie, Romowie i Tatarzy. Na Pomorzu żyją także Kaszubi posługujący się odrębnym językiem.
Religia: katolicyzm (ok. 95%). Obecnie funkcjonuje również 138 oficjalnie zarejestrowanych Kościołów i związków wyznaniowych (np. Wspólnota Zielonoświątkowa, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko – Augsburski, Starokatolicki Mariawitów, Karaimski Związek Religijny).
Ukształtowanie terenu: Większość obszaru stanowią niziny, przez Polskę przebiegają trzy pasma górskie – Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie.
Najdłuższa rzeka: Wisła (1047 km).
Najwyższy punkt: Najwyższym punktem są Rysy, szczyt w Tatrach Wysokich – 2499 m, najniższy – punkt na zachód od wsi Raczki Elbląskie – 1,8 m p.p.m.
Klimat: umiarkowany (przejściowy)
Ustrój: demokracja parlamentarna
Głowa państwa: Prezydent (Aleksander Kwaśniewski)
Święta: 3 Maja (dzień uchwalenia konstytucji z 1791r.) , 1 Listopada (Święto Zmarłych), 11 Listopada (Dzień Niepodległości), 8 Marca (Dzień Kobiet), 26 Maja (Dzień Matki), 21 stycznia (Dzień Babci), 1 Czerwca (Dzień Dziecka), Andrzejki (ostatnia zabawa poprzedzająca Adwent), 24, 25 Grudnia (Święta Bożego Narodzenia), 1 stycznia (Nowy Rok), 21 Marca (Dzień Wiosny, topienie Marzanny), 19 – 20 Czerwca (Noc Kupały in. Noc Świętojańska), Wielkanoc.

Polska w Internecie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl
Ministerstwo Kultury: www.mk.gov.pl
Polska Organizacja Turystyczna: www.pot.gov.pl
Polskie Koleje Państwowe: www.pkp.pl
Noclegi: www.poland-tourism.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj