Program Dni Estonii w Krakowie

0
527

W dniach 22-24 lutego 2006 odbywać się będą Dni Estonii w Krakowie. Organizatorami są Koło Naukowe Studentów Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ (W)KOŁO ROSJI, Fundacja Studentów i Absolwentów UJ BRATNIAK, Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. Patronat honorowy nad Dniami Estonii objęli: J.E. Ambasador Republiki Estonii w RP, p. Ants Frosch, J.E. Ambasador RP w Estonii, p. Tomasz Chłoń, Stowarzyszenie PRO ESTONIA. Patronat medialny nad Dniami Estonii objęło Radio Kraków.

Program

22 lutego (środa) o 11.00, uroczystego otwarcia festiwalu dokona p. Tiina Tarkus, II Sekretarz Ambasady RE w Polsce. Miejsce: Auditorium Maximum, Mała Aula.

22 lutego (środa) o 11.30, dyskusja panelowa Estonia rosyjska. Estonia europejska z udziałem: prof. dr hab. Wasilij Szczukin, mgr Aarne Puu, prof. dr hab. Jan Zbigniew Lewandowski, b. Ambasador RP w Estonii Wojciech Wróblewski, II Sekretarz Ambasady Estonii w RP Tiina Tarkus. Miejsce: Auditorium Maximum, Mała Aula.

22 lutego (środa) o 16.00, spotkanie z p. Aarne Puu, poetą estońskim mieszkającym w Polsce na temat jego twórczości oraz odbioru literatury estońskiej w Polsce i polskiej w Estonii Miejsce: Klub Żaczek.

22 lutego (środa) o 18.30, koncert estońskiego zespołu pop-rock Genialistid. Miejsce: Pub u Louisa.

23 lutego (czwartek) o 14.00, język estoński dla początkujących (lekcja pokazowa j. estońskiego, prowadzenie: Agnieszka Myśliwy). Miejsce: Klub Żaczek.

23 lutego (czwartek) o 19.00, przegląd animacji estońskiej. Miejsce: Kino pod Baranami, wstęp: 10zł.

24 lutego (piątek) o 11.00, spotkania z estońskim folklorem warsztaty estońskich tańców i pieśni ludowych prowadzone przez studentów Viljandi Kultuuriakadeemia. Miejsce: Klub Żaczek.

24 lutego (piątek) o 11.00, slajdowisko Marcina Czerwienia Wczoraj widziałem Estonię…, spotkanie ze studentami Uniwersytetu w Tartu. Toast z okazji estońskiego Dnia Niepodległości. Miejsce: Klub Żaczek.

 

Spotkanie z p. Aarne Puu, poetą estońskim mieszkającym w Polsce

Klub Studencki Żaczek

Al. 3 Maja 5

Kraków

Aarne Puu jest tłumaczem literatury polskiej i estońskiej i poetą. Tworzy w języku polskim i estońskim. Wydał m.in. Jezioro mojej pamięci (Kraków 1989 – Nagroda im. Andrzeja Bursy); Ring on nii pikk (Krąg jest tak długi, Tallin 1990); Godziny otwarcia (Kraków 1995); Inny wybór (Kraków 1998) i Sajandi väsimus (Zmęczenie stuleciem, Tallin 2002).
W czasie spotkania p. Puu przybliży zgromadzonej publiczności swoją twórczość, a także opowie o literackich stosunkach polsko-estońskich oraz o tym, czy polscy pisarze cieszą się popularnością w Estonii.

 

Koncert estońskiego zespołu pop-rock Genialistid

Autoironia, niepohamowany pęd ku sławie, wielkie ambicje. Ta mieszanka doprowadziła do wydania pięciu albumów, wystawienia pop-musicalu i przyniosła w międzyczasie niezliczone przygody. Sześcioro znajomych: Ivar Põllu (śpiew), Raido Kurri (perkusja), Allan Aint (gitary, przeszkadzajki), Feliks Kütt (bas, śpiew), Karl Läänekask (gitary, śpiew) i Tauno Aints (klawisze), tworzących dzisiejszy skład Genialistid, w ten lakoniczny sposób opisuje karierę jednego z najpopularniejszych zespołów Estonii. Bezpretensjonalne zachowanie muzyków, artystyczne poszukiwania pośród tak odległych gatunków, jak jazz, afrykański folk, country, pop, punk i rock przyniosły Genialistid ogromną jak na estońską skalę popularność. Popularne single „Täna Ma Ei Skoori”, „Armastus” czy „Helena Wanje” bez trudu podbijały listy przebojów, a koncerty zespołu cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, będąc pokazem żywiołowej radości i zabawy muzyków i słuchaczy. Pierwsza wizyta zespołu w Polsce będzie niepowtarzalną okazją do kontaktu z twórczością zupełnie w naszym kraju nieznaną.

 

Język estoński dla początkujących (lekcja pokazowa, prowadzenie: Agnieszka Myśliwy)

Klub Studencki Żaczek
Al. 3 Maja 5
Kraków

Agnieszka Myśliwy jest studentką V roku Kultury Rosji i krajów sąsiednich na Uniwersytecie Jagiellońskim, zafascynowaną językiem i kulturą Estonii. W ubiegłym roku przebywała na stypendium w Estonii w ramach programu SOCRATES/ERASMUS. Jest jedną z kilku osób znających język estoński w Krakowie. Lekcja, którą poprowadzi ma na celu przybliżenie studentom historii języka estońskiego, podstaw jego systemu fonologicznego, fleksyjnego i leksykalnego.

 

Przegląd animacji estońskiej

Przegląd organizowany jest we współpracy z Kinem pod Baranami i stowarzyszeniem Pro Estonia. Estońska animacja od wielu lat święci triumfy na międzynarodowych festiwalach, jest doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Dzięki „Dniom Estonii” Krakowianie również będą mieli możliwość zapoznać się z tym niezwykłym zjawiskiem. W ramach przeglądu wyświetlone zostaną estońskie filmy animowane, krótko- i długometrażowe, stworzone w studiach Joonisfilm i Nukufilm.

 

Spotkania z estońskim folklorem

Klub Studencki Żaczek
Al. 3 Maja 5
Kraków

Przez wiele wieków ostoją estońskiej kultury była wieś. Sytuacja ta doprowadziła do rozwinięcia się niezwykle oryginalnych i bogatych form kultury ludowej, bardzo różnych od polskiej ludowości i zupełnie w Polsce nieznanych. Ten niezwykły świat postarają się przybliżyć nam, przy akompaniamencie dud, harmonii i harfy, estońscy studenci z Akademii Kultury z Viljandi w czasie warsztatów pieśni i tańców ludowych. Akademia Kultury, oddział słynnego Uniwersytetu Tartuskiego, to instytucja mająca ogromne zasługi w upowszechnianiu wiedzy na temat bogatego dziedzictwa kulturowego Estonii. Kształci ona specjalistów z zakresu szeroko pojętych sztuk pięknych.

 

Wczoraj widziałem Estonię… (Marcin Czerwień)

Klub Studencki Żaczek
Al. 3 Maja 5
Kraków

Kiedy pakowałem walizki, przygotowując się do rocznego wyjazdu stypendialnego do Estonii, nie wiedziałem jaki kraj zobaczę. Piętnaście lat niepodległości tak bliskiego nam geograficznie i historycznie państwa, upłynęło przecież w Polsce niemal bez echa. Nawet dziś, mimo sporadycznych informacji, publikowanych przez media, Estonia kojarzy się Polakom z kulturą i językiem rosyjskim, które naturalnie są tam obecne, stanowią jednak uzupełnienie bogatej i fascynującej kultury małego narodu. Moim marzeniem jest jak najdokładniejsze poznanie i zrozumienie artystycznego dorobku Estonii i zachęcenie moich rodaków do poznania zapierających dech w piersiach krajobrazów, literatury, muzyki i obyczajów małego nadbałtyckiego kraju, od którego mieszkańców wiele moglibyśmy się nauczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj