Home / Podróże / Wyjazd do Estonii – najczęściej zadawane pytania

Wyjazd do Estonii – najczęściej zadawane pytania

Często pytacie o najróżniejsze kwestie związane z wyjazdem do Estonii. Poniżej lista najczęściej poruszanych zagadnień. Jeśli brakuje jakiejś odpowiedzi – prosimy o kontakt: eesti [@] eesti.pl.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę wiadomość z nowymi artykułami.

1. Jak dojechać do Estonii?

Sposobów jest kilka. Najtańszym jest autokar (od ok. 150 zł w jedną stronę), najszybszym jest samolot (PLL Lot, od ok. 300 zł w jedną stronę). Oczywiście można również dojechać własnym samochodem przez Litwę i Łotwę.

Przeczytaj także:  Jak dojechać do Estonii?

2. Czy ceny w Estonii różnią się w porównaniu z polskimi?

Ceny podstawowych produktów (żywność) w Estonii są zwykle wyższe od polskich o 20-30%.

3. Ile kosztuje zakwaterowanie w Estonii?

W zależności od rodzaju. Najtańsze są hostele i ich ceny zaczynają się od ok. 10 euro. Hotele w zależności od standardu mogą kosztować nawet kilkaset euro za noc.

4. Jak kształtują się ceny paliwa w Estonii?

Ceny paliwa porównywalne są z polskimi. W zależności od kursów walut i zmian na rynku międzynarodowym mogą wahać się w przedziale +/-10%.

5. Jaka jest pogoda w Estonii?

Zwykle podobna do tej, którą możemy obserwować za oknami naszych domów. Temperatury zwykle niższe są o 2-3 st. Zimą mogą występować duże opady śniegu, który może leżeć nawet do końca marca.

6. Czy na rynku dostępne są przewodniki po Estonii?

Tak. Na półkach polskich księgarni znajdują się przewodniki po Estonii wydawnictw Ekspressmap, National Geographic, Bezdroża, Pascal, Lonely Planet, Thomas Cook.

7. W jakim języku można dogadać się w Estonii?

Oficjalnym językiem jest estoński. Bez problemu porozumiemy się po angielsku i rosyjsku. Wielu Estończyków mówi również po fińsku, niemiecku i szwedzku.

8. Czy w Estonii można wymienić złotówki?

Zdecydowana większość kantorów ma w ofercie wymianę złotówek. Kursy są bardzo zróżnicowane – zwykle w centrum są gorsze, nawet o 20%.

9. Czy w Estonii można płacić w euro?

Od 1 stycznia 2011 r. euro jest oficjalną walutą Estonii.

10. Co warto zobaczyć w Estonii?

Najpopularniejszy jest Tallinn. Warto również wybrać się na łono estońskiej natury – na wyspy lub do parków narodowych, np. Lahemaa. Ciekawym miejscem jest studenckie Tartu.

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.